საქართველოს ბიზნეს ასოციაციამ პირველ ვიცე პრემიერთან, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრთან შეხვედრას უმასპინძლა
13 ივნ '16
მიმდინარე წლის 13 ივნისს, სასტუმრო „თბილისი მარიოტში,“ საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ორგანიზებით, გაიმართა ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენელთა შეხვედრა პირველ ვიცე პრემიერთან, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრთან, დიმიტრი ქუმსიშვილთან და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილესთან, ქეთევან ბოჭორიშვილთან.
დიმიტრი ქუმსიშვილმა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის წარმომადგენლებს პირველი კვარტლის ეკონომიკური მაჩვენებლები  გააცნო და იმ დადებით ტენდენციებზე ისაუბრა, რაც შეინიშნება ქვეყნის ეკონომიკაში.
როგორც მინისტრმა პრეზენტაციის მსვლელობისას განაცხადა, ქვეყანაში მნიშვნელოვნად შემცირდა უმუშევრობის დონე და 2015 წელს ისტორიულ მინიმუმს მიაღწია.
„იზრდება დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობა. 2012 წელს უმუშევართა რაოდენობა 305.1 ათასს შადგენდა, 2015 წელს ეს რიცხვი 63. 5 ათასით შემცირდა და 241.6 ათასი შეადგინა. განსაკუთრებით შთამბეჭდავია დასაქმების ზრდა ბიზნეს სექტორში. ქვეყანაში დასაქმების ზრდა სწორედ ბიზნეს სექტორში დასაქმებულთა მატებამ განაპირობა,“ აღნიშნა შეხვედრაზე ქუმსიშვილმა.
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პირველი ვიცე-პრეზიდენტის, სოსო ფხაკაძის  თქმით, ბიზნესმენები ბოლო 2 თვის განმავლობაში განსაკუთრებით კარგად გრძნობენ იმ დადებით ტენდენციებს რაც ეკონომიკაში შეიმჩნევა.
„ჩვენ ბიზნესმენები უმთავრესად ბოლო 2 თვის განმავლობაში ძალიან კარგად ვგრძნობთ იმ დადებით ტენდენციებს, რაც ეკონომიკაში შეიმჩნევა. ეს აისახა ეკონომიკის ზრდაში და ლარის კურსის გამყარებაში. ვიმედოვნებთ, რომ ეს ტენდენციები გაგრძელდება“ - განაცხადა ფხაკაძემ.
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ შეხვედრის შეფასებისას აღნიშნა- „წლის დასაწყისში უფრო მეტად პესიმისტურადაც ვიყავი განწყობილი ეკონომიკურ ზრდასთან დაკავშირებით. არც მქონდა მოლოდინი, რომ 3%-თან ახლოს ან ცოტათი მეტიც იქნებოდა, განსაკუთრებით როცა ვუყურებ თუ რა ხდება რეგიონში. ჩვენ ვხედავთ, რომ არჩევნებია მოახლოებული. ჩვენი აზრით, ეს საკმაოდ კარგი ტენდენციაა. ჩვენ ყველას, რა თქმა უნდა, გვინდა ზრდა 6 და 10% იყოს, მაგრამ დღევანდელი რეალობიდან გამომდინარე, ჩემი აზრით, ეს საკმაოდ ნორმალურია; ჩვენ, ბიზნესმენები ვხედავთ, რომ ქვეყანაში ინვესტიციები ნამდვილად მეტი შემოდის. იმედი გვაქვს, რომ ეს ტენდენციები გაგრძელდება და არჩევნები და პოლიტიკა გავლენას არ იქონიებს. თუ ასე გაგრძელდა, დარწმუნებული ვარ, 3%-იანი ზრდა აბსოლუტურად რეალურია, შეიძლება მეტიც იყოს“.

BAG Meets with the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Deputy Prime Minister Dimitry Kumsishvili
13 Jun '16
On June 13, representatives of member companies of BAG met with Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Deputy Prime Minister Dimitry Kumsishvili at Tbilisi Marriott Hotel.
Dimitry Kumsishvili presented the report of the first quarter, which illustrated a significant growth in the business sector.
Minister stressed on the indicators of employment growth rates, which, he said, is of utmost importance in terms of growth of incomes and welfare of families.
“According to the data, the number of employees increased. In 2012 the total number of employees amounted to 305.1 thousand people and in 2015 this number was reduced to 63. 5 million and amounted to 241.6 thousand. Especially impressive is the growth of employment in the business sector. Employment growth in the country was led by the growth of employment in the business sector, "noted Kumsishvili.
According to Soso Pkhakadze, the first Vice President of BAG, in the last two months businessmen are exceptionally feeling the positive trends observed in the economy.
"In the last two months we, businessmen exceptionally  are feeling  the positive trends that have been observed in the economy . This was reflected in the growth of the economy and the appreciation of the national currency. We hope that these trends will continue in the future, "- said Pkhakadze.
Giorgi Chirakadze, President of the Business Association, noted: "at the beginning of the year I was more pessimistic about the economy growth. I had no expectation that it would be more than 3%, or close to, especially when I see the situation in the region.
We see the forthcoming elections. In our opinion, this is a good trend. We all, of course, want the growth to be 6% or 10 %, but in today's reality, in my opinion, it is quite normal; We Businessmen see that more investments are coming in our country. I hope that these trends will continue in the future and politics and elections will not affect the situation. If this tendency continues, I'm sure of 3% growth or more will be absolutely real”.