"რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, საქართველოს კონსტიტუციაში დაგეგმილი ცვლილებების პროცესში ჯერ კიდევ განიხილება შესაძლებლობა, რომ  გაუქმდეს  კონსტიტუციის 94-ე მუხლი, რომლის თანახმადაც ახალი გადასახადის შემოღება ან გადასახადის განაკვეთის გაზრდა დასაშვებია მხოლოდ რეფერენდუმის გზით.
ჩვენ, წამყვანი ბიზნესგაერთიანებები, მივიჩნევთ, რომ კონსტიტუციის 94-ე მუხლის არსებული ფორმით შენარჩუნება აუცილებელია ქვეყნის ეკონომიკური ზრდის და განვითარებისთვის, სტაბილური ბიზნეს და საინვესტიციო გარემოს შენარჩუნებისათვის.
გამომდინარე საკითხის უდიდესი მნიშვნელობიდან, ჩავთვალეთ საჭიროდ, საზოგადოებას კიდევ ერთხელ   განვუმარტოთ ამ ჩანაწერის შენარჩუნების აუცილებლობა, რადგან:
1. მნიშვნელოვანია საქართველოში უნიკალურად მიმზიდველი საინვესტიციო გარემოს შენარჩუნება და განმტკიცება. აღნიშნული ჩანაწერი საკონსტიტუციო დონეზე უზრუნველყოფს ფისკალური პოლიტიკის სტაბილურობასა და განჭვრეტადობას, რითაც მიმზიდველს ხდის საქართველოს უცხოური ინვესტიციებისთვის, ასევე, ხელს უწყობს ადგილობრივი მეწარმეობის განვითარებას.  მისი შენარჩუნება უკიდურესად მნიშვნელოვანია  საქართველოს წინაშე მდგარი სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემების და გეოპოლიტიკური გამოწვევების ფონზე. ქვეყანაში ეკონომიკური ზრდა დიდწილად განპირობებულია უცხოური ინვესტიციებითა და ადგილობრივი მეწარმეების საინვესტიციო აქტივობით.
ინვესტორს აქვს შესაძლებლობა, განახორციელოს ინვესტიცია რეგიონის თუ მსოფლიოს ნებისმიერ ქვეყანაში და, ამ მხრივ, კონკურენცია ქვეყნებს შორის მუდმივად იზრდება. ინვესტიციების მოსაზიდად საქართველო ინვესტორს უნდა სთავაზობდეს უნიკალურ, სტაბილურ საინვესტიციო და ბიზნესგარემოს. ნებისმიერ სხვა შემთხვევაში არ არის ნათელი, რა კონკურენტული უპირატესობა გააჩნია საქართველოს სხვა ქვეყნებთან, მათ შორის, რეგიონთან შედარებით.
ამ ჩანაწერის გაუქმება საგრძნობლად გააუარესებს საქართველოს კონკურენტუნარიანობას საინვესტიციო მიმზიდველობის კუთხით  და შეამცირებს ინვესტიციების შემოდინებას, რაც ნეგატიურად აისახება ეკონომიკურ ზრდაზე და შეაფერხებს ქვეყნის განვითარებას.
ამიტომ, მიგვაჩნია, რომ აუცილებლად უნდა შენარჩუნდეს აღნიშნული საკონსტიტუციო ჩანაწერი და მის შესაბამისად მიღებული ორგანული კანონი  - „ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ“.
2. ამასთანავე, მიგვაჩნია, რომ  საქართველოს მოქალაქეებს უნდა ქონდეთ უფლება, თავად გადაწყვიტონ გაიზარდოს, თუ არა მათი გადასახადები.
მოქალაქეების უფლება, რეფერენდუმის გზით გადაწყვიტონ გადასახადების გაზრდის საკითხი, უშუალოდაა დაკავშირებული მათ უფლებასთან - განკარგონ საკუთარი შრომის შედეგად მიღებული შემოსავლები და ეს განახორციელონ პირდაპირი დემოკრატიის ფორმით.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, დარწმუნებულნი ვართ, რომ ქვეყნის ძირითადი კანონიდან ამ მნიშვნელოვანი გარანტიის გაქრობა გააჩენს არასტაბილურობის განცდას და გადასახადების ზრდის მოლოდინს, რაც ქვეყნის ეკონომიკისთვის ,მოქალაქეების და ბიზნესსექტორისათვის თანაბრად დამაზიანებელი იქნება.
ჩვენ მივმართავთ და ვთხოვთ ყველას, ვინც ჩართულია ან შეიძლება ჩაერთოს ზემოაღნიშნული გადაწყვეტილების მიღებაში - შევინარჩუნოთ ქვეყნის სტაბილური ეკონომიკური განვითარების ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გარანტი - საქართველოს კონსტიტუციის 94-ე მუხლი."

Joint Statement of the Leading Business Associations of Georgia on Article 94 of the Constitution
"As far as we are aware, possibility of abolishing Article 94 of the Constitution of Georgia, according to which the introduction of a new tax or increase of a tax rate is permissible only through a referendum, is still under discussion in the course of constitutional amendments.
We, the leading business associations, believe that maintaining the existing form of Article 94 of the Constitution is essential for the economic growth and development of the country, and for maintaining a stable business and investment environment.
Based on the great importance of the issue, we considered it necessary to once again explain the necessity of maintaining this record, as:
1. It is important to maintain and strengthen a unique investment environment in Georgia.
This record provides the stability and foreseeability of fiscal policy on the constitutional level, making Georgia attractive for foreign investments, and promotes local entrepreneurship development. Its maintenance is extremely important in the light of socio-economic problems and geopolitical challenges faced by Georgia. Economic growth in the country is largely driven by foreign investments and investment activities of local entrepreneurs.
The investor has the opportunity to invest in any country of the region or the world and in this respect the competition between the countries is constantly growing. To attract investments, Georgia should offer the investor a unique, stable investment and business environment. In any other case it is not clear what the competitive advantage has Georgia in comparison with other countries and regions.
The abolition of this record will significantly worsen the competitiveness of Georgia in terms of investment attractiveness and reduce the inflow of investments, which negatively affect economic growth and hamper the development of the country.
Therefore, we believe that the constitutional record and accordingly adopted organic law on "Economic Freedom" should be maintained.
2. In addition, we believe that citizens of Georgia should have the right to decide whether to increase their taxes.
The right of citizens to decide the issue of increasing tax rates through the referendum is directly related to their right to dispose of their own income and to do this in the form of direct democracy.
Based on the aforementioned, we are convinced that the disappearance of this important guarantee from the main law of the country will create a sense of instability and anticipation of the growth of taxes that will be equally damaging for the country's economy, citizens and business sector.
We address and ask everyone who is involved or may be involved in the abovementioned decision making process - to maintain one of the most important guarantees of stable economic development of the country - Article 94 of the Constitution of Georgia."