ასოციაციის წევრების შეხვედრა ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტთან მურთაზ კიკორიასთან
2018 წლის 24 აპრილს საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის საფინანსო კომიტეტის ფარგლებში ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლები საქართველოს ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტს მურთაზ კიკორიას შეხვდნენ.
სხდომაზე განიხილეს ის ძირითადი რეგულაციები, რომლის შემოღებასაც საქართველოს ეროვნული ბანკი გეგმავს უახლოეს მომავალში. კერძოდ, წევრების განსაკუთრებული მსჯელობის საგანი იყო ეროვნული ბანკის მიერ ინიცირებული რეგულაცია, რომლის მიხედვითაც 2018 წლის 7 მაისიდან საბანკო და არასაბანკო სექტორისთვის კრედიტების გაცემის პროცედურა გართულდება.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანებით “კომერციულ ბანკებში კრედიტების კონცენტრაციისა და მსხვილი რისკების შესახებ დებულებაში” ცვლილებები შევიდა, რომლის თანახმადაც იზღუდება მომხმარებელთა გადამხდელუნარიანობის სრულფასოვანი ანალიზის გარეშე სესხების გაცემა. კერძოდ, ასეთი სესხების საერთო თანხა არ უნდა აღემატებოდეს კომერციული ბანკის საზედამხედველო კაპიტალის 25%-ს.
აღნიშნულ ინიციატივასთან დაკავშირებით გარკვეულ რისკებს ხედავენ ბიზნესსექტორის წარმომადგენლები. მათი შეფასებით, მსგავსი რეგულაცია უარყოფითად  აისახება  ბიზნესგარემოზე და შეამცირებს ეკონომიკური ზრდის ტემპს.
სხდომაზე გადაწყდა, რომ საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია ეროვნულ ბანკს ახალ რეგულაციებთან და შეხვედრაზე განხილულ სხვა საკითხებთან დაკავშირებით შეჯერებულ კომენტარებს წარუდგენს.

BAG Meeting with Murtaz Kikoria,Vice-Governor of National Bank of Georgia
On April 24, 2018 BAG organized a meeting between Murtaz Kikoria, Vice-Governor of National Bank of Georgia and the representatives of BAG’s member companies in the framework of the Finance Committee.
The session focused on discussion of the new regulations initiated by the National Bank, according to which issuing of credits for banking and non-banking sector will be complicated by  May7, 2018.
The new regulations of the National Bank lay down the restrictions on the loans and require full analysis of customers’ creditworthiness.
Representatives of the Business Sector see certain risks regarding this initiative. According to their assessment, such regulation will negatively affect the business environment and reduce the economic growth rate.
Based on the discussion held during the Finance Committee meeting, BAG will submit comments on the regulations to the Natiobnal Bank.