ასოციაციაცია სამოქალაქო კოდექსში დაგეგმილ ცვლილებებს ნეგატიურად აფასებს
საქართველოს პარლამენტში ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რომელიც უძრავ ნივთზე საკუთრების ხელყოფის, ან სხვაგვარი ხელშეშლის აღკვეთის ადმინისტრაციული წესის გაუქმებას ითვალისწინებს, მნიშვნელოვნად აუარესებს ქვეყანაში საკუთრების უფლების დაცულობის ხარისხს.
როგორც საქართველოს ბიზნეს ასოციაციაში აცხადებენ, საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი დაუსაბუთებლად და არაპროპორციულად ზღუდავს მესაკუთრეთა უფლებას - ეფექტურად დაიცვან თავიანთი საკუთრება უკანონო ხელყოფისაგან და ხელშეშლისაგან.
შემოთავაზებული ცვლილებებით კნინდება უძრავი ქონებაზე უფლებათა რეესტრის როლი და რეესტრის სისწორის პრეზუმფცია, რადგან მიუხედავად საკუთრების რეგისტრირებული უფლებისა, ყოველ სადავო შემთხვევაში, მესაკუთრე იძულებული გახდება თავისი უფლების დასაცავად მიმართოს სასამართლოს, ეს კი დაკავშირებულია გარკვეულ ფინანსურ და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია - დროით დანახარჯებთან.
ინიცირებული ცვლილებების პაკეტი სირთულეების წინაშე აყენებს არა მარტო ბიზნესს, არამედ უძრავი ქონების მესაკუთრე ნებისმიერ ფიზიკურ პირს, რომელიც თავის საკუთრებას ფინანსური სარგებლის მისაღებად იყენებს.
მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია იმ გარემოების ხასგასმა, რომ საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლიდან გამომდინარე, სახელმწიფო ვალდებულია შექმნას და შეინარჩუნოს ისეთი სამართლებრივი სისტემა, რომელიც უზრუნველყოფს საკუთრების უფლების ეფექტურ დაცვას, რაც თავის თავში ბუნებრივად მოიცავს საკუთრების უფლების განხორციელებისათვის ხელშეშლის აღკვეთის ეფექტური მექანიზმების არსებობასაც.

BAG negatively assesses planned amendments in the Civil Code
Legislative amendments proposed in the Georgian parliament, which are related to cancelation of suppression of an administrative order or other kind of Suppression of administrative procedure, significantly worsens the quality of protection of property rights in the Country.
As BAG announces, the legislative amendments unjustifiably and disproportionately restrict the right of owners to defend their property effectively from unlawful and interference.
By the proposed legislative amendments the role of real estate property registries and registry presumptions of correctness will be diminished because although registered property rights, in every contentious case, the owner will be forced to defend his right to address the court, and this is associated with certain financial and most importantly - time expenses. Not only Business, but also individuals who has the ownership of the real estate to gain financial interest will face difficulties by proposed legislative amendments.
We think it is worth emphasizing that by the Article 21 of the Constitution of the State is obliged to establish and maintain a judicial system that provides effective protection of property rights, which includes the existence of effective mechanisms for the prevention of interference with property rights enforcement.