მიმდინარე წლის 27 მაისს, სასტუმრო „რედისონ ბლუ ივერიაში", საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ორგანიზებით, გაიმართა ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენელთა შეხვედრა ბიზნესომბუდსმენთან, ეკონომიკური საბჭოს მდივანთან, გიორგი გახარიასთან და ბიზნესომბუდსმენის მოადილესთან, ზურაბ ძნელაშვილთან.
შეხვედრა ისეთ მნიშვნელოვან თემებს დაეთმო, როგორიცაა მოგების გადასახადის გაუქმება,  საბანკო ზედამხედველობის სამსახურის ეროვნული ბანკისგან გამოყოფის შესახებ კანონპროექტი. შეხვედრაზე, რომელიც ინტერაქტიულ რეჟიმში მიმდინარეობდა, ასოციაციის წევრებს საშუალება ჰქონდათ დაესვათ მათთვის მნიშვნელოვანი ყველა შეკითხვა  და გაეზიარებინათ საკუთარი მოსაზრებები.
როგორც ბიზნეს ომბუდსმენმა აღნიშნა მისთვის ამ პერიოდში ყველაზე მნიშვნელოვანი არის, რომ მოისმინოს ბიზნესის არგუმენტები, რათა უკვე შემდგომში ჩამოაყალიბონ ერთიანი პოზიცია.“ არ არის სწორი თვითონ ქვეყანაში მიმდინარე ეკონომიკური პრობლემების და პირველ რიგში ეროვნული ვალუტის კურსის პოლიტიკურ საკითხებთან დაკავშირება. ეს არ არის სწორი, ეს ვნებს როგორც ეკონომიკას, ასევე ბიზნესს", - განაცხადა გახარიამ.
კანონპროექტზე, რომელიც საქართველოს ეროვნული ბანკიდან საბანკო ზედამხედველობის სამსახურის გამოყოფას და მის ცალკე საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად ჩამოყალიბებას ითვალისწინებს, გიორგი ჭირაქაძემ განაცხადა, რომ აღნიშნულთან დაკავშირებით ბიზნესასოციაციებმა პოზიცია უკვე დააფიქსირეს და ეს იყო არა მარტო საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის, არამედ მთლიანად ქართული მსხვილი ბიზნესგაერთიანებების პოზიცია. როგორც გიორგი ჭირაქაძემ განაცხადა საქართველოს საბანკო სექტორი არის ქვეყნის ეკონომიკის მდგრადობის გარანტი. საერთაშორისო ინვესტორების ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილი მოდის სწორად საბანკო სექტორზე. „საქართველოს ბანკის“ და „თი-ბი-სი ბანკის“ აქციებით ვაჭრობა ხდება საერთაშორისო საფონდო ბირჟებზე. ნებისმიერი განცხადება და კრიტიკა კი იწვევს ინვესტორების მოტივაციის შეცვლას და ქვეყნიდან გადინებას.
როგორც ასოციაციის პრეზიდენტმა გიორგი ჭირაქაძემ აღნიშნა, სჯობს, დრო დაიხარჯოს ისეთ საკითხებზე, რომლებიც ეკონომიკის განვითარებას შეუწყობს ხელს, ვიდრე ისეთ კანონებზე, რომელიც "რეალურად უკან გადაგმულია ნაბიჯია". "ბიზნესასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა რამდენჯერმე დააფიქსირა და ჩვენ აქტიურად ვსაუბრობთ იმაზე, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია, ქვეყანაში მოგების გადასახადი გაუქმდეს. ჩვენ ვიცით, რომ პარლამენტის წევრები, ხელისუფლების წარმომადგენლები, ამაზე ძალიან აქტიურად მუშაობენ. ჩვენ კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ ხელისუფლების წარმომადგენლებს დააჩქარონ ამ კანონზე მუშაობა, ეს ძალიან სერიოზულ ბიძგს მისცემს ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებას. დღეს არის დრო, როდესაც უნდა მოხდეს ძალიან მნიშვნელოვანი ეკონომიკური გადაწყვეტილებების მიღება, რომ ქვეყანაში ეკონომიკა გამოცოცხლდეს, ახალი ინვესტიციები უფრო მეტად წამოვიდეს, ინვესტორებს სურვილი გაუჩნდეთ, რომ ქვეყანაში მეტი ინვესტიციები განახორციელონ", - განაცხადა ჭირაქაძემ.
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ვიცე პრეზინდენტმა, ლაშა პაპაშვილმა აღნიშნა, რომ ბიზნესისთვის მნიშვნელოვანია, რომ არ დაფრთხნენ ინვესტორები, საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტები. „პოლიტიკური ბატალიების გამო, ჩვენი ინსტიტუტები არ უნდა დავანგრიოთ,“ - განაცხადა პაპაშვილმა.

The meeting with the Business Ombudsmen
On 27th of May in the Redisson Blu Iveria a meeting, organized by BAG, was held between the Business Ombudsmen George Gakharia, Deputy Business Ombudsmen Zurab Dznelashvili and the representatives of association member companies.
The meeting focused on the important issues, such as the abolition of income tax, allocation of the banking supervision department from the National Bank. The businessmen had opportunity to ask questions to the Business ombudsmen.
As Business Ombudsman said the most important in this period is to hear the arguments of business in order to formulate a unified position for the future. As George Gakharia stated it is not correct to relate exchange rate of GEL and other economic problems to political issues. It will harm economy and business in Georgia.
About the amendments that relates to allocation of the banking supervision department from the National Bank, Geirge Chirakadze announced that the position of the business associations have been identified, and it was not just BAG’s position, but also the position of other Georgian big business unions. As George Chirakadze stated the banking sector of Georgia is the guarantor of the sustainability of the country. The most important part of international investors are in the banking sector. The stocks of Bank of Georgia and TBC Bank are traded on the international stock exchanges. Any application and criticism about the banking sector causes the change of motivation and outflow of the investors from the country.
As president of BAG George Chirakadze said, it's better to spend time on issues that will boost economic development, rather on laws that is a step backwards. As CEO of BAG stated several times we are working for the abolition of income tax for several times. This is very important for our country. We call on the government officials to expedite the work on this legislation, it will serious boost for the economic development of Georgia. Today is a time when important economic decisions must be made to revive the country's economy, for more investions, for improvement of the desire to invest in Georgia - said in Chirakadze.
Vice president of BAG Lasha Papashvili said it is It is important not to have scared away investors, international financial institutions. Lasha Papashvili stated our institutions should not be destroyed due to political battles.