პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით DCFTA-ს საკითხზე მთავრობის ადმინისტრაციაში მრგვალი მაგიდა გაიმართა
27 სექ '16
27 სექტემბერს  მთავრობის ადმინისტრაციაში შედგა საჯარო დიალოგი ღრმა და ყოვლისმომცველი სავაჭრო სივრცის შეთანხმების (DCFTA) შესახებ, რომელსაც საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია,  საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციები, ევროკავშირის დელეგაცია და საქართველოს მთავრობის წევრები დაესწრნენ.
შეხვედრაზე ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის კონტექსტში, მცირე და საშუალო ბიზნესების საჭიროებებსა და მხარდაჭერის საკითხებზე იმსჯელეს.
მრგვალი მაგიდის ფორმატის დიალოგი მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა და საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელმა იანოშ ჰერმანმა.
საქართველოს მთავრობის მეთაურმა იმედი გამოთქვა, რომ საჯარო დიალოგი ღრმა და ყოვლისმომცველი სავაჭრო სივრცის შეთანხმების (DCFTA) შესახებ ხელს შეუწყობს კერძო სექტორის აქტიურ ჩართულობას ახალი მარეგულირებელი გარემოს შექმნის პროცესში, რათა მათი ინტერესები და საჭიროებები მაქსიმალურად იყოს გათვალისწინებული.მისივე თქმით, შექმნილია ინვესტორთა საბჭო, რომლის ფარგლებშიც აქტიურად განიხილება კანონმდებლობასა და რეგულაციებში დაგეგმილი ყველა ცვლილება.
როგორც პროექტის ხელმძღვანელმა დავით კოღუაშვილმა აღნიშნა, ეს არის დიალოგი მთავრობასა და ბიზნესსექტორს შორის და ეხება DCFTA-ს გამოწვევებსა და შესაძლებლობებს.
„აღნიშნული პროექტი არის ხელშეწყობა თავისუფალი, ღრმა და ყოვლისმომცველი ხელშეკრულების საიმპლემენტაციო ფაზის შემდგომ ეტაპზე გადასვლასთან დაკავშირებით. მასში ჩართულია ბიზნესსექტორი. ეს არის დიალოგი მთავრობასა და ბიზნესსექტორს შორის. ეს ეხება DCFTA-ს გამოწვევებს და შესაძლებლობებს, რომელიც დღის წესრიგში დგას ბიზნესსექტორის წინაშე. თემა უდავოდ პერსპექტიულია. ვინაიდან განვითარების უკვე მეორე ეტაპზე გადავედით. შესაბამისად, ამ კონტექსტში არსებობს გარკვეული გამოწვევები, რომლებიც უნდა დაიძლიოს. ეს არის მიზანი დღევანდელი შეხვედრის, რომ მთავრობამ და ბიზნესმა ილაპარაკოს ყველა იმ პრობლემაზე, რაც შეიძლება წინ დახვდეს ბიზნესის შემდგომ განვითარებას“, - განაცხადა კოღუაშვილმა და დასძინა, რომ ეს არის გარკვეული რეგულაციები, რომელიც სახელმწიფოს ვალდებულების სახით აქვს აღებული.

A roundtable on the DCFTA issues with the leadership of Prime Minister Giorgi Kvirikashvili was held
27 Sep '16
Business Association of Georgia, international donor organizations, the EU delegation and members of the Government attended the public dialogue on the topic of the Deep and Comprehensive Free Trade Area (the DCFTA) held at the Administration of Government today.
Particular emphasis was placed on the needs of the SMEs in the context of the DCFTA as well as aspects of supporting the small and medium enterprises.
Prime Minister of Georgia Giorgi Kvirikashvili and Head of the European Union Delegation to Georgia, His Excellency Ambassador Janos Herman delivered welcoming speeches at the round-table dialogue.
The head of the Government hoped that public dialogue on the DCFTA will foster active inclusion of the private sector in the process of creation of the new regulative environment and maximum emphasis on the interests and needs of the enterprises.
Project manager Davit Koghuashvili noted that the dialogue between the government and businessmen would be devoted to DCFTA challenges and opportunities.
"This project is aimed at promoting transition to the next stage of implementation of the free, deep and comprehensive trade. The business sector is involved in it. This is a dialogue between the government and businessmen. DCFTA challenges and opportunities will be discussed”, he said.