საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის წევრებისთვის შემოსავლების სამსახურში მიმდინარე რეფორმების შესახებ ონლაინ შეხვედრა გაიმართა
15 იან '21
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის (BAG) წევრი კომპანიების წარმომადგენლებს ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის უფროსის მოადგილემ, მამუკა ბარათაშვილმა საგადასახადო კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებები გააცნო.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა განიხილეს ორი ძირითადი საკითხი, კერძოდ  დაქირავებულ პირთა შესახებ ახალი ელექტრონული რეესტრი, რეესტრში ინფორმაციის ასახვის წესი და დღგ-ის კვალიფიციური გადამხდელის პროგრამა.  ასევე საუბარი შეეხო ზოგადად დღგ-ის რეფორმას და მის ფარგლებში 1-ლი იანვრიდან შესულ სიახლეებს.
როგორც შეხვედრაზე გახდა ცნობილი, საგადასახადო კანონმდებლობაში შევიდა ცვლილება, რომლის მიხედვითაც კომპანიების მხრიდან 2021 წლის 1-ელი თებერვლიდან სავალდებულო იქნება დაქირავებულ პირთა ახალი ელექტრონული რეესტრის წარმოება. შეგახსენებთ, რომ მონაცემთა ახალი ბაზის ფორმირება ითვალისწინებს დაქირავებულ პირთა შესახებ სრულყოფილი ინფორმაციის თავმოყრას.
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის წევრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დაესვათ კითხვები მათთვის აქტუალურ საკითხებზე. ასევე გაიმართა დისკუსია, რომლის მეშვეობით, აღნიშნულ ცვლილებასთან დაკავშირებით, მოხდა მოსაზრებების გაცვლა. შეხვედრას ესწრებოდა ბიზნეს ასოციაციის წევრი კომპანიების 130-ზე მეტი წარმომადგენელი.
„ბიზნეს ასოციაციის წევრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ მოესმინათ შემოსავლების სამსახურის წარმომადგენლებისთვის, საგადასახადო კანონმდებლობაშიგანხორციელებულ ცვლილებებთან დაკავშირებით. შეხვედრის ფარგლებში, ასოციაციის წევრების მხრიდან დაფიქსირდა მოსაზრებები დაქირავებულ პირთა ელექტრონული რეესტრის შევსების ვადებთან და წესთან დაკავშირებით და ვიმედოვნებთ, რომ შემოსავლების სამსახურის ხელმძღვანელობა გაითვალისწინებს ჩვენი წევრების თხოვნას, რაც ძალზედ მნიშვნელოვანია  რეესტრის ეფექტიანი და სრულყოფილი წარმოებისთვის“ - განაცხადა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ლევან ვეფხვაძემ.

An online meeting was held for the members of the  Business Association of Georgia on the ongoing reforms in the Revenue Service
15 Jan '21
Mamuka Baratashvili, Deputy Head of the Revenue Service of the Ministry of Finance, introduced the changes made in the tax legislation to the representatives of the Business Association of Georgia (BAG) member companies.Mamuka Baratashvili, Deputy Head of the Revenue Service of the Ministry of Finance, introduced the changes made in the tax legislation to the representatives of the Business Association of Georgia (BAG) member companies.
During the meeting, the parties discussed two main issues, namely the new electronic register of employees, the rules for displaying information in the register and the program of a qualified VAT payer. The conversation also touched upon the VAT reform in general and the news introduced within its framework from January 1.
As it became known at the meeting, an amendment was made in the tax legislation, according to which the companies will be obliged to produce a new electronic register of employees from February 1, 2021.
Members of the Business Association of Georgia had the opportunity to ask questions on issues relevant to them. There was also a discussion through which opinions were exchanged on the mentioned change. The meeting was attended by more than 130 representatives of member companies of the Business Association.