საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია პარლამენტში ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტის განხილვაში ჩაერთო
22 ივნისს საქართველოს პარლამენტის საფინანსო საბიუჯეტო კომიტეტმა ახალი საგადასახადო კოდექსის პირველი მოსმენა გამართა, რომელსაც საკანონმდებლო ორგანოს და ფინანსთა სამინისტროს წარმომადგენლების გარდა, ასოციაციის წევრები და ხელმძღვანელები ესწრებოდნენ.
კომიტეტის სხდომაზე მოხსენებით ფინანსთა მინისტრი წარსდგა, რომელმაც ახალი საგადასახადო კოდექსის ძირითად პრინციპებზე და სიახლეებზე ისაუბრა.
როგორც კახა ბაინდურაშვილმა აღნიშნა, მთავარი, რასაც ამ კოდექსის მიღება ისახავს მიზნად, არის სანდოობის ამაღლება საგადასახადო ორგანოებისადმი და საგადასახადო ადმინისტრირების გაადვილება, კორუფციასთან ბრძოლა, სტაბილური საგადასახადო გარემოს ჩამოყალიბება და ბიზნესის ლეგალიზების ხელშეწყობა.
მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნული კოდექსით ხდება ცალკეული ნორმების ორმაგად წაკითხვის თავიდან აცილება და წინასწარი გადაწყვეტილებების მექანიზმების დანერგვა. მინისტრის განცხადებით, კოდექსი ევროდირექტივებთან შესაბამისობაშია და არაერთ სიახლეს ითვალისწინებს.
განხილვაზე განსაკუთრებული დაინტერესება გამოიწვია იმან, რომ ფისკალური ეფექტის მისაღებად იზრდება რიგი გადასახადების ოდენობა, ასე მაგალითად, იზრდება აქციზის ღირებულება ალკოჰოლურ სასმელებზე და საგადასახადო ტვირთი უმძიმდებათ მობილურ ოპერატორებს. გარდა აღნიშნულისა, ახალი კოდექსით გათვალისწინებულია დამატებითი ღირებულების გადასახადით განათლების დაბეგვრა.
კომიტეტის სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას, ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ სიახლეების დიდი ნაწილი ახალ საგადასახადო კოდექსში ასოაციაციასა და ფინანსთა სამინისტროს მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგად მოხვდა, რაც უდავოდ წინგადადგმული ნაბიჯია და ბიზნესის ჩართულობა აღნიშნულ პროცესს კიდევ უფრო ეფექტურს გახდის. თუმცა ხაზი გაესვა იმ ფაქტსაც, რომ შენიშვნები საგადასახადო კოდექსის პროექტის მიმართ ბიზნესს კვლავაც საკმაოდ აქვს და ამ საკითხებზე თანამშრომლობა ფინანსთა სამინისტროსთან და პარლამენტთან ინტენსიურად გაგრძელდება.
პარლამენტის საფინანსო საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარის, ზურაბ მელიქიშვილის განცხადებით, საკანონმდებლო ორგანო მიესალმება ბიზნესის მაქსიმალურ ჩართულობას მათთვის ამ მეტად მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო აქტის განხილვაში და მადლობა გადაუხადა ასოციაციას აქტიური თანამშრომლობისათის.

BAG getting Involved in a Parliamentary Review of the New Tax Code
On June 22 the Finance and Budget Committee of the Georgian Parliament held first hearing of the new tax code attended by members and management of the Business Association along with the representatives of legislative authority and Ministry of Finance.
Minister of Finance delivered speech at the Committee hearing and spoke about the basic principles and novelties offered by the new tax code.
As noted by Kakha Baindurashvili, adoption of this code mainly aims at raising the trust in tax authorities and simplifying tax collection, fighting against corruption, establishing stable tax environment and facilitating business legalization.
It is important that this code prevents double interpretation of certain provisions and introduces Advance Tax Ruling mechanism. According to the Minister, the code is in compliance with European directives and provides for numberless novelties.
At the hearing, special interest was drawn by the fact that to reach fiscal effect some taxes increases such as excise value on alcoholic beverages and tax burden for mobile operators. In addition, the new code provides for levying VAT on education.
In his speech delivered at the Committee hearing the BAG President Giorgi Chirakadze stressed that majority of novelties under the new code have been developed through close cooperation between the Association and MoF which certainly is a step forward and business involvement makes this process even more effective. However it was emphasized that business still has quite a number of comments on the draft tax code and cooperation on these issues will intensively continue with MoF and Parliament.
As stated by the Chairman of the Finance and Budget Committee of the Parliament Zurab Melikishvili, the legislature welcomes high involvement of business in the review of a legislative act bearing such a high importance for them and thanked the Association for its active cooperation.