ბიზნესმენები ქართულ ეკონომიკაში არსებულ ვითარებაზე სასაუბროდ შეიკრიბნენ
21 ივნისს საქართველოს პრემიერ მინისტრის მთავარი მრჩეველი, ვახტანგ ლეჟავა და თავისუფალი უნივერსიტეტის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე, კახა ბენდუქიძე ბიზნესმენებს შეხვდნენ და არსებული მაკროეკონომიკური მაჩვენებლების საფუძველზე საქართველოს ეკონომიკის პერსპექტივები და პრობლემები განიხილეს.
პრემიერის მრჩევლი ბიზნესმენების წინაშე პრეზენტაციით წარსდგა, რომლის ფარგლებშიც დეტალურად განიხილა არსებული ვითარება და სხვადასხვა სტატისტიკური მონაცემები. მისი განცხადებით, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, კერძო სექტორში ბევრად უკეთესი ვითარებაა და იგრძნობა ცალკეული დარგების მკვეთრი გამოცოცხლება (სამშენებლო ბიზნესი, ვაჭრობა, საბანკო სფერო). მიუხედავად იმისა, რომ მთავრობას განსხვავებული გათვლები ჰქონდა, არსებულ რეალობიდან გამოიკვეთა, რომ მიმდინარე წელს ეკონომიკის ზრდა დაახლოებით 4-5% იქნება. წლის განმავლობაში ასევე გაიზარდა საგარეო ვალიც, თუმცა უკვე მომდევნო წლიდან იგეგმება მისი გეგმაზომიერი შემცირება. ხელისუფლება ინტენსიურად მუშაობს დაწყებული რეფორმების გაგრძელებაზე და პრიორიტეტად კვლავაც რჩება რაც შეიძლება მეტი ინვესტიციის მოზიდვა ქვეყანაში და ამ მიზნით ინფრასტრუქტურის განვითარება, ხელსაყრელი საინვესტიციო გარემოს შექმნა, ლიბერალური საგადასახადო კანონმდებლობა. საქართველოს პარლამენტში აქტიური მუშაობა მიმდინარეობს „თავისუფლების აქტზე", რომლის მიღებასაც უკვე მიმდინარე წელს ვარაუდობენ და რომელიც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საინვესტიციო გარემოს გაუმჯობესებას. ხაზი გაესვა იმ გარემოებასაც, რომ თავად ევროპასა და აშშ-ში ეკონომიკური მდგომარეობა კვლავაც საკმაოდ არასტაბილურია, რაც თავისთავად ჰპოვებს ასახვას ქართულ ეკონომიკაზე.
ბიზნესმენებს თავისი მოსაზრებები გააცნო კახა ბენდუქიძემ. მისი შეფასებით, ხელისუფლების უპირველესი პრიორიტეტი საბიუჯეტო დეფიციტის შემცირება უნდა იყოს და ამ მხრივ სერიოზული ნაბიჯებია გადასადგმელი. ეკონომიკაზე უარყოფით ასახვას ჰპოვებს ასევე ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტით გათვალისწინებული, ზოგიერთი გადასახადის ზრდა. როგორც ბატონმა ბენდუქიძემ განაცხადა, მიმდინარე წელს საბიუჯეტო შემოსავლების ზრდა პირდაპირაა დაკავშირებული ეკონომიკის ზრდის ტემპთან, თუმცა ეს საკმარისი არაა და უკეთესი იქნებოდა თუ მთავრობა ხარჯებსაც ეტაპობრივად შეამცირებდა.
შეხვედრა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ შეაჯამა. მისი განცხადებით, ბიზნესი კარგად აცნობიერებს შექმნილ მდგომარეობას და გაგებით ეკიდება მთავრობის ნაბიჯებს, მიმართულს ეკონომიკის ზრდისა და ინვესტიციების მოზიდვისაკენ. ამასთანავე, მეტად მნიშვნელოვანია რომ ბიზნესი იყოს რეფორმების პროცესის თანამონაწილე, რაც თავისთავად გულისხმობს ნდობის არსებობას და პრობლემების საერთო ძალისხმევით გადაჭრას.

Businessmen Gathering to Discuss Situation in Georgian Economy
Chief Advisor to Prime Minister of Georgia Vakhtang Lezhava and Chairman of the Supervisory Board of Free University Kakha Bendukidze met with businessmen on June 21 and, based on the current macroeconomic indicators, discussed the prospects and problems of Georgian economy.
Prime Minister's advisor made a presentation for the businessmen and gave detailed overview of the existing situation and various statistical data. According to him, compared to the previous year's period situation in private sector is much better and abrupt revival of certain areas is obvious (construction business, trade, banking). Although the government had different estimates, current reality shows that this year the economic growth rate will reach about 4-5%. During this year foreign debt has also increased but its orderly reduction is planned already from the next year. The government is making strong efforts to carry on the already started reforms and top priority remains to be attraction of as much investments as possible in the country and to this end the  enhancement of infrastructure, creation of favorable investment climate, liberal tax legislation. Intensive works on "Liberty Act" are going on in the Georgian Parliament to be presumably adopted next year which will significantly facilitate improvement of investment climate. At the meeting it was emphasized that economic situation is still quite instable in Europe and USA which inevitably impacts the Georgian economy.
Kakha Bendukidze shared his views with businessmen. As assessed by him, Government's top priority should be filling of budget deficit and significant steps have to be made to this end. Increase of some taxes as suggested by the new draft tax code will negatively impact the economy. As stated by Mr. Bendukidze, this year's increase of budgetary revenues is directly related with the economic growth pace but it is not enough and would be better if the government gradually reduces the expenses as well.
BAG President Giorgi Chirakadze summarized the meeting. He stated that the business is well aware of the existing situation and appreciates the government's steps towards economic growth and attraction of investments. Furthermore it is very important for the business to be part of the reform process which per se implies trust and solution of problems with joint efforts.