საქართველოს ბიზნეს ასოციაციამ USAID ეკონომიკური განვითარების ოფისის წარმომადგენლებს უმასპინძლა
1 ივნისს სქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტი, გიორგი ჭირაქაძე და ასოციაციის წარმომადგენლები აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) ეკონომიკური გავითარების ოფისის დირექტორს, დაგლას ბალკოს და პროექტის მენეჯერს, რევაზ ორმოცაძეს შეხვდნენ.
შეხვედრა გაცნობით ხასიათს ატარებდა და მიზნად ისახავდა თანამშრომლობის შესაძლებლობების განხილვას ბიზნეს ასოციაციასა და USAID-ს შორის.
USAID-ის ეკონომიკური აღორძინების პროგრამა საქართველოში ითვალისწინებს ინსტიტუციური და ინტელექტუალური სიმძლავრის განვითარებას როგორც სახელმწიფო სააგენტოებში, ასევე კერძო სექტორში. პროექტები შექმნილია იმისთვის, რომ გაუმჯობესდეს ბიზნეს გარემო, გაფართოვდეს კაპიტალზე ხელმისაწვდომობა, გაძლიერდეს ბიზნესის კეთების უნარ-ჩვევები, შეიქმნას ნორმალურად ფუნქციონირებადი მიწის ბაზარი, გაუმჯობესდეს სოფლის მეურნეობის წარმადობა, გაიზარდოს შერჩეულ ბიზნეს სექტორებს შორის კონკურენცია და გაფართოვდეს ეკონომიკური შესაძლებლობები სოფლად.
დაგლას ბალკოს განცხადებით, პროექტის ფარგლებში გათვალისწინებულია 45 მილიონი დოლარის ღირებულების სამუშაოების განხორციელება კერძო სექტორის განვითარებისათვის, ეკონომიკური და ინფრასტრუქტურული პრექტების განსახორციელებლად. ამ მიმართულებით კი ბიზნეს ასოციაციასთან თანამშრომლობა მათთვის საკმაოდ მნიშვნელოვანია, რამდენადაც ასოციაციაში არსებული რესურსები და გამოცდილება ხელს შეუწყობს პროექტის წარმატებას.
ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ სტუმრებს მიაწოდა ინფორმაცია ასოციაციის მიზნების, საქმიანობის ფორმების და მიმართულებების შესახებ. საუბარი შეეხო ასევე ასოციაციის სამომავლო გეგმებს, რაც ითვალისწინებს კიდევ უფრო გააქტიურებას სოფლის მეურნეობის განვითარების და მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშეწყობის კუთხით.
შეხვედრაზე ხაზი გაესვა ასოციაციის კომიტეტების საქმიანობას და მათ მჭიდრო თანამშრომლობას დარგობრივ სამთავრობო დაწესებულებებთან.
სტუმრების განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია ასოციაციის საქმიანობამ კერძო საპენსიო სისტემის რეფორმის მხარდაჭერის, საგადასახადო კოდექსის და შრომის კანონმდებლობის სრულყოფის მიმართულებით.

BAG Hosting the Representatives of the USAID Economic Development Office
President of the Association George Chirakadze and its representatives met the USAID Economic Development Office Director, Douglas Balko and Project Manager Revaz Ormotsadze on June 1.
The meeting aimed at acquaintanceship and at discussing the cooperation opportunities between BAG and USAID.
USAID Economic Development Program in Georgia provides for institutional and intellectual capacity development both in public and private sectors. The projects are designed for improving the business climate, expanding the access to capital, enhancing business-doing skills, setting up a normally functioning land market, improving agricultural performance, increasing competition between the business sectors and expanding economic opportunities in rural areas.
As stated by Douglas Balko the Project envisages delivery of works valued at 45 million USD for the development of private sector and implementation of economic and infrastructural projects. In this regard cooperation with the Business Association is quite important for them since the resources and experience available at the Association will facilitate the success of the Project.
BAG President George Chirakadze provided the invitees with the information on the Association's objectives, forms and areas of activity. The speech also covered Association's future plans providing for further activation of agricultural development and SME promotion.
The activities of Association's Committees and their close cooperation with respective governmental institutions were emphasized at the meeting.
The guests' interest was especially provoked by the Association's activity in support of the private pension system reform, sophistication of tax code and labor legislation.