არბიტრაჟის მარეგულირებელი კანონმდებლობის რეფორმა წარმატებით დასრულდა
მიმდინარე წლის მარტის თვეში საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით მიიღო არბიტრაჟთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტი, რაც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ბიზნეს დავების გადაჭრის ალტერნატიული მექანიზმების განვითარებისა და აქედან გამომდინარე, ქვეყნის ბიზნესგარემოს გაუმჯობესებისათვის.
2013 წლის აპრილში ბიზნეს ასოციაციის ორგანიზებით გამართულ კონფერენციაზე, რომელსაც საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს, პარლამენტის, ბიზნეს და პროფესიული წრეების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, მოხერხდა იმ  საკანონმდებლო ხარვეზების იდენტიფიცირება, რომლებიც არბიტრაჟის ინსტიტუტის განვითარებას აფერხებდნენ.
საქართელოს იუსტიციის მინისტრის, თეა წულუკიანის ძალისხმევით, იუსტიციის სამინისტროში შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომელმაც დაინტერესებულ მხარეებთან, მათ შორის საქართველოს ბიზნეს ასოციაციასთან თანამშრომლობით  მოამზადა და საკანონმდებლო ორგანოს წარუდგინა შესაბამისი ცვლილებების პაკეტი.
კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებების წყალობით დაზუსტდა საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების ცნობასა და აღსრულებაზე უარის თქმის, ასევე, საარბიტრაჟო გადაწყვეტილების გასაჩივრებისა და გაუქმების საფუძვლები; შემცირდა სახელმწიფო ბაჟი არბიტრაჟის გადაწყვეტილების ცნობასა და აღსრულებაზე; დაიხვეწა ის სამართლებრივი ნორმები, რომლებიც არეგულირებს არბიტრის სტატუსს, პასუხისმგებლობას,  არბიტრაჟისა და სასამართლოს ურთიერთობას, უზრუნველყოფს არბიტრაჟის ინსტიტუტისადმი სასამართლო სისტემის „მეგობრულ დამოკიდებულებას" და სხვა.
განხორციელებული ცვლილებების შედეგად საქართველოს უკვე გააჩნია არბიტრაჟის მარეგულირებელი, თანამედროვე და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი სამართლებრივი ბაზა, რისთვისაც მადლობას ვუხდით უპირველეს ყოვლისა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს და საქართველოს პარლამენტს, სამუშაო პროცესში ჩართულ ყველა ორგანიზაციასა და პროფესიონალს, რომელთაც დიდი წვლილი შეიტანეს საკანონმდებლო პაკეტის მომზადებასა და დახვეწაში.

Adoption of the package of legislative changes related to arbitration
In March, The Parliament adopted a package of legislative changes related to arbitration. This is an important step for the development of alternative mechanism of business dispute resolution and, for the improvement of business environment.
In April of 2013 year, BAG organized a conference between representatives of Ministry of Justice, Georgian Parliament, business and professional circles. The conference was dedicated to identify the gaps in legislation, which thwart the development of the Arbitration Institute.
By the organization of Minister of Justice Tea Tsulukiani, a working group was established. The working group prepared and submitted the appropriate legislative amendments by the help of stakeholders, including BAG.
Thanks to the amendments, basics of recognition and enforcement of the refusal, the appeal and cancellation of arbitration are clarified; State fee for the recognition and enforcement of arbitration decisions is reduced; Legal provisions are rectified, which are regulating the status of the arbitrator, responsibility, arbitration and court relations, providing "friendly relationship" with the arbitration institution of the judicial system.
As a result of the amendments we already have modern and international standards of the legal base of the regulating of arbitration. For this we want to thank the ministry of Justice, Georgian Parliament, all organizations and professionals involved in working process.