საქართველოს ბიზნეს ასოციაციამ ფინანსთა მინისტრისა და ბიზნესმენების შეხვედრას უმასპინძლა
4 ივნისს, სასტუმრო "თბილისი მერიოტში", საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის მიერ ორგანიზებულ შეხვედრაზე, ბიზნესმენები ფინანსთა მინისტრს, დიმიტრი გვინდაძეს შეხვდნენ.
შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა ისეთი საკითხები, როგორებიცაა საქართველოს კონკურენტული უპირატესობა ინვესტიციების მოზიდვის პროცესში, ეკონომიკის სტრუქურა და ტენდენციები, ფისკალური გარემო, საბანკო და საფინანსო სექტორების მდგომარეობა.
მინისტრის განცხადებით, მიმდინარე წლის განმავლობაში ქართული ეკონომიკის ზრდის პროგნოზირებული მაჩვენებელი დაახლოებით ექვსი პროცენტია და რაც კიდევ უფრო მნიშვნელოვანია - აღნიშნული ზრდა ეხება ეკონომიკის თითქმის ყველა დარგს, სექტორს. ქვეყნის ეკონომიკური პოლიტიკა ორიენტირებულია ე.წ. "Hub Economy"-ს მოდელისაკენ. სახელმწიფო ახორციელებს მნიშვნელოვან ინფრასტრუქტურულ პროექტებს, რაც ქმნის სხვადასხვა ბიზნეს შესაძლებლობებს როგორც წარმოების, ასევე სერვისის მიმართულებით. განხორციელების პროცესში მყოფი პროექტებიდან, ყველაზე მნიშვნელოვანი ე.წ. "აღმოსავლეთ-დასავლეთის დერეფანი" და ენერგოინფრასტრუქტურაა, რომელთა წარმატებით დასრულებაზეც ბევრადაა დამოკიდებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ზრდა. გარდა აღნიშნულისა, სახელმწიფო უზრუნველყოფს ცალკეულ რეგიონებში (მაგალითად კახეთში) ინფრასტრუქტურის მნიშვნელოვანწილად განახლებას, რაც შესაბამის რეგიონში გაზრდის მოთხოვნას სხვადასხვა სერვისებზე. ქართული ეკონომიკისათვის უახლოეს მომავალში ერთ-ერთ ძლიერ, მასტიმულირებელ ფაქტორად განიხილება ღრმა და ყოვლისმომცველი სავაჭრო ხელშეკრულების გაფორმება ევროკავშირთან. აღნიშნული მიმართულებით სერიოზული გარდატეხა უვე 2013 წლისთვისაა მოსალოდნელი. დაწყებულია ტექნიკური, მოსამზადებელი სამუშაოები თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების გასაფორმებლად ასევე ამერიკის შეერთებულ შტატებთან.
შეხვედრის დასასრულს ბიზნესმენებს საშუალება ჰქონდათ მიეღოთ დამატებითი ინფორმაცია მათთვის საინტერესო, ცალკეულ საკითხებზე და კონკრეტული საინვესტიციო პროექტების შესახებ ესაუბრათ.

Business Association of Georgia hosted meeting with the Minister of Finance and businessmen
On June 4th, in Tbilisi Marriot at the event organized by Business Association of Georgia, businessmen met with Ministry of Finance Dimiti Gvindadze. Issues such as competitive advantage of Georgia in the process of investment attraction, structure and trends of economy, fiscal environment, conditions of finance sector were discussed at the meeting.
As the Minister stated, projected growth rate of the economy is circa 6% and more importantly, this growth refers to almost each sector of the economy.  The economic policy of the state is focused on the so-called hub-economy model. Government is carrying out important infrastructural projects that create various business opportunities in both, manufacturing and services. Two of the mostimportant ongoing projects are so-called East-West Corridor and energy infrastructure projects. Growth of foreign direct investments significantly depends on the successful implementation of these projects. In addition, government significantly replenishes infrastructure in various regions (i.e. in Kakheti), which results in increase of demand on various services in those areas.
One of the factors that will strongly stimulate Georgian economy is Deep and Comprehensive Free Trade Agreement with European Union. Major breakthrough in this direction is expected by 2013. Also, technical preparatory works are being carried out to sign Free Trade Agreement with United Stated of America.
By the end of the meeting businessmen had opportunity to obtain additional information on the issues and particular investment projects of their interest.