საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის და მისი წევრების დაფინანსებით რესტავრირებული მწერალთა სახლის მესამე სართული საზეიმოდ გაიხსნა
16 ივნ '17
მიმდინარე წლის 16 ივნისს  მწერალთა სახლის მესამე სართულის  საზეიმო გახსნის ცერემონია გაიმართა, რომლის რეაბილიტაცია-აღდგენა სრულად დააფინანსა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციამ და მისმა წევრებმა. მიღებას ესწრებოდნენ საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი,  მთავრობის  წევრები, საერთაშორისო ორგანიზაციების მაღალი რანგის პირები, საერთაშორისო საფინანსო ორგანიზაციების ხელმძღვანელები, ასოციაციის წევრი კომპანიებისა და პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
საზეიმო გახსნაზე საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის აღმასრულებელმა დირექტორმა, ირაკლი ასლანიშვილმა სპეციალურად ამ დღისათვის დამზადებული მადლობის სიგელები გადასცა ასოციაციის წევრ იმ კომპანიებს, რომელთაც განსაკუთრებული წვლილი შეიტანეს  რესტავრაციაში. მოწვეულმა სტუმრებმა დაათვალიერეს აღდგენილი მესამე სართული და მოისმინეს მწერალთა სახლის ისტორია.
შენობა  რომელიც დღეს, „მწერალთა სახლის“ სახელითაა ცნობილი, 1905 წელს აშენდა, როგორც ცნობილი მეცენატის, დავით სარაჯიშვილის სასახლე - გამორჩეული ადგილი თბილისური ბოჰემური ცხოვრების და დიდი შეხვედრებისა. სარაჯიშვილის და მისი მეუღლის სიკვდილის შემდეგ, 1916 წელს სახლი იყიდა საზოგადო მოღვაწემ და ქველმოქმედმა  აკაკი ხოშტარიამ, რომელიც 1921 წელს იძულებული გახდა ემიგრაციაში წასულიყო როგორც მენშევიკური მთავრობის გულშემატკივარი. 1921 წელს, გასაბჭოებიდან მესამე დღეს, რევოლუციურმა კომიტეტმა სარაჯიშვილისეული სახლი პაოლო იაშვილის ინიციატივით გადასცა მწერალთა და ხელოვანთა გაერთიანებას.
2008 წლიდან სარაჯიშვილისეული სახლი მმართველობაში გადაეცა  კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსთან არსებული სსიპ-ს “მწერალთა სახლს”.
2016 წლის ოქტომბერში საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ინიციატივითა და დაფინანსებით დაიწყო მესამე სართულის სრული რეაბილიტაცია,  მოეწყო და სრულად აღიჭურვა ხელოვანთა რეზიდენციები - პასტერნაკის, სტეინბეკის, დიუმას, უორდროპების, ნიზამის სახელობის ოთახები. აღნიშნული სამწერლო რეზიდენციების გახსნით მწერალთა სახლი დანარჩენი მსოფლიოს ლიტერატურული სახლებისა და რეზიდენციების ქსელს შეუერთდება. უცხოელი მწერლები და მთარგმნელები შეძლებენ, საქართველოში სტუმრობისას ამ ულამაზეს სახლში დაბინავდნენ.
რეზიდენციების არსებობა მეტ საშუალებას მისცემს ქვეყანას, გააფართოვოს კულტურული კავშირები და ინტეგრირდეს საერთაშორისო ლიტერატურულ ორგანიზაციებთან, რეზიდენციებთან და ლიტერატურულ გაერთიანებებთან.

THE 3RD FLOOR OF THE WRITERS’ HOUSE REHABILITATED BY BUSINESS ASSOCIATION OF GEORGIA AND ITS MEMBERS WAS SOLEMNLY OPENED
16 Jun '17
On June 16th, 2017, the opening ceremony of the 3rd floor of the Writers’ House was  held. The Rehabilitation and restoration of the floor was funded by Business Association of Georgia and its members.
The evening reception was attended by the Minister of Culture and Monument Protection of Georgia, by the representatives of the Government, high-ranking officials of International Organizations and International Financial Organizations, the representatives of the member companies of Business Association and partner organizations.
Irakli Aslanishvili, Executive Director of Business Association of Georgia, gave special awards  to the Association member companies who have made a special contribution to the restoration. The invited guests visited the restored third floor and listened to the history of the Writers’ House.
The building, which is known today as the "House of Writers", was built in 1905 as a famous philanthropist’s David Sarajishvili's palace - an important center of the city’s cultural life.
After the death of Sarajishvili and his wife, in 1916 the house was bought by a famous Georgian businessman Akaki Khoshtaria. In 1921, after Georgia’s sovietization, Akaki Khoshtaria was forced to leave the country and immigrate. Since October 2008 the building was passed on to Writers’ House.
In October 2016, with the initiative and financing of Business Association of Georgia full rehabilitation of the third floor started.  Five residences - rooms named after John Steinbeck, Boris Pasternak, Alexandre Dumas, Wardrops, Nizami were fully  renovated and outfitted.
With the opening of these residences now the Writers' House joins the world network of other literary houses and residences. Foreign writers and translators will be able to stay in this beautiful house while visiting Georgia.
The existence of residences will enable the country to extend and incoprporate culturual connections with international literary organizations, residecnes and other literary associations.