საქართველოს ბიზნეს ასოციაციამ და საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციამ (IFC ) ბიზნეს ასოციაციის წევრთათვის ორდღანი ტრეინინგი ჩაატარეს
22 ოქტ '10
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციამ და საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციამ (IFC) 21-22 ოქტომბერს, სასტუმრო „შერატონ მეტეხი პალასში" ბიზნეს ასოციაციის წევრებს ორდღიან ტრეინინგზე უმასპინძლეს, რომლის თემაც "რისკების მენეჯმენტი და კორპორატიული მართვა" იყო. ტრენინგი, რომელიც გათვალისწინებული იყო კომპანიების საშუალო და მაღალი რანგის მენეჯმენტისათვის, მოიცავდა ისეთი პრაქტიკული მნიშვნელობის მქონე საკითხებს, როგორებიცაა კორპორატიული მართვა, რისკების შეფასება და სტრატეგიული დაგეგმარება, რისკების მენეჯმენტი, დირექტორთა საბჭოსა და სამეთვალყურეო საბჭოს, მაღალი რანგის მენეჯმენტის მიერ რისკების მართვის თავისებურებები.
გარდა თეორიული ნაწილისა, ტრეინინგი შეიცავდა პრაქტიკულ სავარჯიშოებს და ითვალისწინებდა ე.წ. „Case Study"-საც.
ტრეინინგი საქართელოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ და IFC-ის კავკასიის რეგიონალური ოფისის ხელმძღვანელმა, თომას ლიუბეკმა და IFC-ის კორპორაციული მართვის უფროსმა მენეჯერმა, მაქსინ გარვეიმ გახსნეს.
ასოციაციის პრეზიდენტის განცხადებით „მნიშვნელოვანია, როდესაც კომპანია რისკების მართვით ინტერესდება, რათა დაგროვილი გამოცდილების ფონზე ამა თუ იმ გამოწვევას იოლად გაუმკლავდეს. ეს სემინარი გამიზნული ძირითადად კომპანიების გენერალური და ფინანსური დირექტორებისათვის, მენეჯერებისათვის და ის კორპორატიულ მართვას ეხება. როდესაც ქვეყანაში ბიზნესი ვითარდება, რისკების მართვაზე დიდი ყურადღება უნდა გამახვილდეს. ქვეყანაში ძალიან ბევრი რისკი არსებობს, მათ შორის ფინანსური რისკებიც. საქართველოს სამაოდ ახაგზრდა ქვეყანაა და ჩვენ რისკების მართვაში დიდი გამოცდილება არ გვაქვს და მნიშვნელოვანია რომ კომპანიის დირექტორეებმა მკაფიოდ დაინახონ, თუ რა უნდა გაკეთდეს ფინანსური რისკების შესამცირებლად".
ტრეინინგს სპეციალურად ამერიკის შეერთებული შტატებიდან მოწვეული პროფესორები, ტორბენ ანდერსენი და ოლივიერო როჯი უძღებოდნენ, რომელთაც დასასრულს მონაწილეებს შესაბამისი სერთიფიკატები გადასცეს.

Business Association of Georgia and International Financial Corporation Delivered Training for the Business Association Members
22 Oct '10
Business Association of Georgia and International Financial Corporation (IFC) hosted two-day training on "Risk Management and Corporate Governance" for the members of the Association on 21-22 October at Sheraton Metekhi Palace Hotel. The training, intended for mid and high level managers of companies, covered practical issues such as corporate governance, risk assessment and strategic planning, risk management, peculiarities of risk management performed by board of directors, supervisory board and high level managers. In addition, the training provided practical exercises and case studies. The presentation was opened by the BAG President, George Chirakadze, Thomas Lubeck, IFC Regional Head, Caucasus and Maxine Garvey, Senior Corporate Governance Officer.
According to the Association's President "It is important when a company takes interest in risk management in order to easily cope with a challenge by using the accumulated experience. This seminar is intended mainly for companies' general and financial directors, managers and is dedicated to corporate governance. While developing the business in the country, much attention should be paid to risk management. There are a lot of risks in the country, including financial ones. Georgia is quite a young country and we do not have much experience in risk management, thus it is important that company directors have clear picture of what to do in order to reduce financial risks".
Training was delivered by Professors specially invited from the United States, Torben Andersen and Oliviero  Roggi, who at the end of the seminar awarded the participants with relevant certificates.