საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა ბიზნეს ასოციაციის წევრებს მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა
15 ოქტ '10
15 ოქტომბერს, სასტუმრო „შერატონ მეტეხი პალასში" საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, რამაზ ნიკოლაიშვილმა, ბიზნეს ასოციაციის წევრებთან რეგიონული განვითარების სტრატეგიის, დაგეგმილი ინფრასტრუქტურული პროექტების და ამ პროექტებში ქართველი ბიზნესმენების კიდევ უფრო აქტიურად ჩართვის შესახებ ისაუბრა.
შეხვედრა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ გახსნა, რომელმაც ხაზი გაუსვა ქართული ბიზნესის დაინტერესებას რეგიონული განვითარების სამინისტროს მიერ განხორციელებული პროექტების მიმართ და ზოგადად ინფრასტრუქტურის მნიშვნელობას ბიზნესის განვითარებისათვის.
რამაზ ნიკოლაიშვილის ინფორმაციით, გასულ წელს სამინისტრომ მოახერხა საქართელოს მასშტაბით გზების მნიშვნელოვანი ნაწილის რეაბილიტაცია, დაწყებულია და უახლოეს მომავალში იგეგმება მესტიამდე მისასვლელი ბეტონის საფარიანი გზის დასრულება. ერთ-ერთ ყველაზე სერიოზულ გამოწვევად განიხილება ჩქაროსნული გზატკეცილის მშენებლობა და ყარსი-ახალქალაქის რკინიგზის პროექტი, რომლის განხორციელებაც უკვე მომავალი წლიდან იგეგმება. ასევე მომავალი წლისთვისაა დაგეგმილი საქართველოს მასშტაბით რამდენიმე ქალაქის წყალმომარაგების გაუმჯობესება.
მინისტრის განცხადებით, სახელმწიფო დაინტერესებულია, უფრო მეტმა ქართულმა კომპანიამ მიიღოს მონაწიელება განხორციელებულ პროექტებში და ამისათვის გარკვეული მიდგომებიც კი შეიცვალა, რის შედეგადაც მომავალში კიდევ უფრო მეტ ადგილობრივ კომპანიას შეეძლება მონაწილეობა მიიღოს სამინისტროს მიერ გამოცხადებულ ტენდერებში. სამინისტროსა და ქართულ ბიზნესს შორის კომუნიკაციის გასაუმჯობესებლად, მინისტრის ინიციატივით ბიზნეს ასოციაციასა და სამინისტროს თანამონაწილეობით შეიქმნება  ჯგუფი, რომელიც იზრუნებს ინფორმაციის სწრაფი და ეფექტური გაცვლის უზრუნველყოფაზე.
შეხვედრის მეორე ნაწილში, სპეციალური სტუმრის სახით მოწვეულმა, სტრატეგიული კვლევების ცენტრის დირექტორმა ირაკლი მენაღარიშვილმა, საქართველოს გარშემო შექმნილ საგარეო პოლიტიკურ მდგომარეობაზე და გლობალურ პოლიტიკურ ტენდენციებზე ისაუბრა.
მისი შეფასებით, საქართელოსათვის ამერიკის შეერთებულ შტატებთან გაფორმებული სტრატეგიული თანამშრომლობის დოკუმენტი ამ ეტაპზე უდიდესი მნიშვნელობის მქონეა უსაფრთხოების თალსაზრისით. ასევე მნიშვნელოვანია კავკასიის რეგიონში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესები და ამ პროცესებში საქართელოს ჩართულობა, რაც გარდა რისკებისა, მნიშვნელოვან პერსპექტივებთანაცაა დაკავშირებული.

The Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Updated the BAG Members on Ongoing and Planned Projects
15 Oct '10
On October 15 at Sheraton Metekhi Palace Hotel, the Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Mr. Ramaz Nikolaishvili discussed with the members of the Business Association of Georgia on regional development strategy, the planned infrastructural projects and the increased involvement of Georgian businessmen in these projects.
The meeting was opened by the President of the Association, Mr. George Chirakadze who stressed the interest of Georgian business in the projects implemented by the Regional Development Ministry and also the importance of infrastructure in general for business development.
According to Ramaz Nikolaishvili, last year the Ministry managed to rehabilitate major part of the roads nation-wide, construction of concrete covered road to Mestia was launched and is planned to be completed in the nearest future. One of the most significant challenges is the construction of autobahn and Kharsi-Akhalkalaki railway project to be implemented already from next year. Improvement of water supply in several cities of Georgia is also planned for the next year.
The Minister pronounced that the government is keen to involve as much as possible Georgian companies in the implemented projects and has even adjusted some approaches to this end which will allow for more local companies to participate in tenders opened by the Ministry and for improvement of communication between the Ministry and Georgian business. At the Minister's initiative, a group ensuring prompt and effective exchange of information will be set up with the participation of the Business Association and the Ministry.
Second part of the meeting was delivered by a special guest, Director of the Centre for Strategic Studies, Mr. Irakli Menagarishvili to talk about foreign political situation around Georgia and global political trends. According to him, the Strategic Cooperation Charter signed by Georgia with the United State of America has an extremely important value at this stage in terms of security. In addition, ongoing political processes in the Caucasus and Georgia's involvement in these processes are also important, which is related with significant prospects besides the risks.