საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის საგადასახადო–საბაჟო კომიტეტმა საგადასახადო კოდექსზე მუშაობის შედეგები შეაჯამა
12 ოქტ '10
12 ოქტომბერს, 14 საათზე სასტუმრო „ქორთიარდ მერიოტში" საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის საგადასახადო-საბაჟო კომიტეტმა გამართა პრეზენტაცია, სადაც წარმოდგენილი იქნა კომიტეტის ანგარიში ერთწლიანი მუშაობის და მიღწეული შედეგების შესახებ.
კომიტეტი, რომელიც ბიზნეს ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლებითაა დაკომპლექტებული, უკვე ერთი წელია აქტიურად თანამშრომლობს საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსთან, პრემიერ მინისტრის აპარატთან და საქართველოს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტთან; იგი თავიდანვე იყო ჩართული ახალ საგადასახადო კოდექსზე მუშაობის პროცესში და პრემიერ მინისტრის ინიციატივით შექმნილი სამუშაო ჯგუფის ერთ-ერთი აქტიური მონაწილე იყო.
სამუშაო ჯგუფის ფორმატში მომზადებული ინიციატივები და შენიშვნები ახალ საგადასახადო კოდექსზე, მიეწოდებოდა საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს, ხოლო რიგ შემთხვევებში მათი განხილვა ხდებოდა უშუალოდ პრემიერ მინისტრთან ან პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარესთან. ამ პროცესში წარდგენილი იქნა ასზე მეტი შენიშვნა და მოსაზრება, რომელთაგან საბოლოოდ კოდექსში ასახვა ჰპოვა შენიშვნების დაახლოებით 60%-მა, ნაწილობრივ იქნა გათვალისწინებული შენიშვნების 5% და არ იქნა გათვალისწინებული 35%.
კომიტეტის თავმჯდომარის, ზურაბ ლალაზაშვილის შეფასებით, სამუშაო ფორმატი წარმატებული აღმოჩნდა და მოხერხდა არაერთი მნიშვნელოვანი საკითხის კოდექსში გათვალისწინება, თუმცა მთლიანად საგადასახადო კოდექსის შეფასება ჯერ ნაადრევია, რადგან მისი ღირსება და ნაკლი სრულად მხოლოდ ამოქმედებიდან გარკვეული პერიოდის შემდეგ გამოჩნდება. გარდა ამისა, აღსანიშნავია ის გარემოებაც, რომ კოდექსის დამტკიცების შემდგომ, დაიწყო შესაბამის კანონქვემდებარე ნორმატიულ აქტებზე ერთობლივი მუშაობა ფინანსთა სამინისტროსთან, რასაც არანაკლებ დიდი პრაქტიკული მნიშვნელობა აქვს.
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ საგადასახადო კოდექსთან დაკავშირებით თანამშრომლობის პროცესი მთლიანობაში წარმატებულად შეაფასა და ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ მომავალში მსგავსი ფორმატით თანამშრომლობა კიდევ უფრო პროდუქტიული იქნება.
ასოციაციის ვიცე პრეზიდენტის, გიორგი ისაკაძის შეფასებით, პირველ იანვარს ასამოქმედებელი საგადასახადო კოდექსი შორსაა იდეალურისაგან და მას კიდევ სჭირდება დახვეწა, რაც სამუშაო ფორმატის ფარგლებში განხორციელდება და ამ პროცესში აქტიურ მონაწილეობას მიიღებს როგორც საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია, ასევე საქართელოს მცირე და საშუალო მეწარმეთა ასოციაცია.

The BAG Committee for Tax and Customs Summarizing the Results of Works on the Tax Code
On October 12 at 14:00 the BAG's Committee for Tax and Customs held the presentation at Courtyard Marriott Hotel. The Committee presented the report on its annual activities and achievements. The Committee, staffed with the representatives of the Association's member companies, has been actively cooperating with the Ministry of Finance of Georgia, Office of the Prime Minister and Financial-Budgetary Committee of the Parliament of Georgia for one year already; from the very beginning it has been involved in the course of working on the tax code and was one of the active members of the working group set up at the Prime Minister's initiative.
Initiatives and comments on the new tax code developed within the working group were submitted to the MoF and in certain cases were reviewed directly by the Prime Minister or Chairman of the Financial and Budgetary Committee of the Parliament. Over hundred comments and suggestions have been submitted in this process, out of which about 60% were finally incorporated in the Code, 5% of the comments were partly considered and 35% were not taken into account.
According to the Committee's Chairman Zurab Lalazashvili, the working format turned out to be successful and more than one important issues have been incorporated in the Code. However it is still early to make an overall evaluation of the tax code yet, since its values and shortcomings will be revealed only after a certain period of time. Furthermore, joint works with the Ministry of Finance on respective bylaw normative acts have started after the approval of the Code which in practical terms is equally important.
The President of the Business Association, Mr. George Chirakadze evaluated the process of cooperation on the tax code as successful and emphasized that similar type of cooperation will become even more productive in the future.
As assessed by the Association's Vice President Mr. George Isakadze, the Tax Code effective as of 1st of January is far from being ideal and needs more sophistication which will be achieved in the working format and both the Business Association of Georgia as well as the Georgian Association for SMEs will take active part in this process.