ბიზნესმენები ეკონომიკის მინისტრს საქართველოს საინვესტიციო გარემოსა და პრივატიზაციის პროცესზე სასაუბროდ შეხვდნენ
16 აპრ '10
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლები და მოწვეული სტუმრები 16 აპრილს, სასტუმრო „შერატონ მეტეხი პალასში" საქართველოს ეკონომიკის მინისტრს, ზურაბ პოლოლიკაშვილს და ეროვნული საინვესტიციო სააგენტოს დირექტორის მოადგილეს, გოგა ხაბელაშვილს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე, რეგიონში მიმდინარე პოლიტიკური პროცესების და არსებული რისკების შესახებ სასაუბროდ, მოწვეული იყო ასევე ექსპერტი, ალექსანდრე რონდელი.
როგორც ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ მისასალმებელ სიტყვაში აღნიშნა, შეხვერის მიზანი ეკონომიკის სამინისტროსთან მჭიდრო ურთიერთობის დამყარება და თანამშრომლობის ფორმატის ჩამოყალიბებაა, რაც ხელს შეუწყობს ბიზნესმენებს, უფრო ეფექტურად გადაწყვიტონ მათ წინაშე მდგარი პრობლემები და ამოცანები.
თავის მხრივ, ეკონომიკის მინისტრმა ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ ბიზნესმენთათვის სამინისტროსთან ურთიერთობა უფრო უნდა გამარტივდეს და ამ მიზნისათვის საქართველოს ბიზნეს ასოციაციასთან თანამშრომლობა კარგი შესაძლებლობაა.
ბატონი პოლოლიკაშვილის განცხადებით, სამინისტრო აქტიურად მუშაობს ქვეყნის გარეთ, კიდევ უფრო მეტი ინვესტიციების მოსაზიდად.  ხდება  ბიზნეს ფორუმების ორგანიზება, სადაც უცხოელ ბიზნესმენებს აცნობენ საქართველოს საინვესტიციო პოტენციალს და ამ პროცესში ბიზნეს ასოციაციის ჩართვა, მისი წევრი კომპანიების კონკრეტული პროექტებით, ორმხრივად სასარგებლო იქნება. უახლოეს მომავალში იგეგმება ბიზნეს ფორუმების ორგანიზება ისრაელში, ინდოეთში და კორეაში, რის შესახებაც წინასწარ ეცნობება ბიზნეს ასოციაციას და მის წევრებს, დაინტერესების შემთხვევაში, შეეძლებათ აღნიშნულ ღონისძიებებში მონაწილეობის მიღება.
რაც შეეხება პრივატიზაციას, სამინისტრო გეგმავს კიდევ უფრო გამჭვირვალე გახადოს პროცესი და მისი საინფორმაციო მხარდაჭერის მიზნით, ახლო მომავალში შეიქმნება სპეციალური საინფორმაციო ცენტრი, სადაც საპრვატიზაციო ობიექტების შესახებ მაქსიმალურად იქნება ინფორმაცია წარმოდგენილი.
საინვესტიციო სააგენტოს წარმომადგენელმა, ბატონმა ხაბელაშვილმა დამსწრეებს წარუდგინა  პრეზენტაცია სააგენტოს საქმიანობის შესახებ, რომლის ძირითადი მიზანიც ქვეყნის საინვესტიციო გარემოს პოპულარიზაციაა. მისი განცხადებით, იგეგმება ახალი სავაჭრო პორტალის ამოქმედება და კატალოგების შექმნა, რაც ხელმისაწვდომს გახდის ინფორმაციას დაინტერესებული პირებისათვის.
საქართველოს საგარეო და საშინაო პოლიტიკაზე, რეგიონში შექმნილ ვითარებაზე და პერსპექტივებზე მოხსენებით ალექსანდრე რონდელი წარსდგა.
მისი შეფასებით, ბოლო წლების განმავლობაში საქართველოს საკითხი რეგიონის მასშტაბით კვლავ აქტუალურია დასავლეთისათვის და მხარდაჭერა ამ მხრივ არ შესუსტებულა. ომის შემდგომ რთული რჩება ურთიერთობა რუსეთის ფედერაციასთან, თუმცა შეიარაღებული კონფლიქტის განახლება ნაკლებსავარაუდოა უახლოეს მომავალში.
ბატონმა რონდელმა საუბრისას ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ რეგიონში ძალთა ბალანსი ეტაპობრივად იცვლება და თურქეთის როლი და პერსპექტივები სულ უფრო მკვეთრი ხდება.
შეხვედრის დასასრულს, ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტი და ეკონომიკის მინისტრი შეთანხმდნენ, რომ უახლოეს მომავალში შეიქმნება ასოციაციის და სამინისტროს ერთობლივი სამუშაო ჯგუფი, რომლის ფარგლებშიც კონტაქტი ბიზნესმენებსა და ამ უწყებას შორის უფრო ინტენსიური გახდება და ერთობლივი ძალისხმევით შესაძლებელი იქნება  სხვადასხვა მნიშვნელოვანი პრობლემების გადაჭრა.

Businessmen meeting the Minister of Economy to Speak about Georgian Investment Climate and Privatization Process
16 Apr '10
Representatives of the BAG member companies and invitees met the Minister of Economy of Georgia, Zurab Pololikashvili and Deputy Director of National Investment Agency, Goga Khabelashvili at Sheraton Metekhi Palace Hotel on April 16.
Expert Alexandre Rondelli was invited to the meeting to speak about political processes ongoing in the region and risks existing there.
As pointed out by the BAG President Giorgi Chirakadze in his welcoming speech, the meeting aimed at establishing close relations and format of cooperation with the Ministry of Economy to support businessmen to more effectively solve the problems and tasks facing them.
In his turn the Minister emphasized that the businessmen's relations with the Ministry should be further simplified and to this end cooperation with the BAG is a good opportunity.
As stated by Mr. Pololikashvili, the MoE is actively working outside the country to attract even more investments, organize business forums to familiarize foreign businessmen with Georgia's investment potential; involvement of BAG's, including  of its member companies' specific projects, in this process will be counter productive. Organization of business forums in Israel, India and Korea are planned in the nearest future of which the Business Association and its members will be informed in advance and if they take interest will be able to participate in these events.
As for privatization, the MoE is planning to make the process more transparent and for the purposes of its informational support special information centre will be set up in the nearest future to present as much as possible information about the sites to be privatized.
Representative of the investment agency, Mr. Khabelashvili provided the participants with the presentation on the agency's work aiming at popularization of country's investment climate. According to him, it is planned to open a new commercial portal and to create catalogues to ensure access of interested persons to the information.
Alexandre Rondelli made a speech about Georgia's foreign and domestic policy, the situation existing in the region and future prospects.
As assessed by him, for the last years the issue of Georgia region-wide retains its relevance for the West and support in this part has not decreased. After the war, the relations with Russian Federation remains difficult; however, renewed armed conflict is less probable in the nearest future.
In his speech Mr. Rondelli emphasized that balance of forces in the region gradually change and Turkey's role and prospects are increasingly firming up.
In closing, the Association's President and Minister agreed to set up BAG and MoE joint working group in the nearest future within the framework of which contacts between the businessmen and this agency will intensify and joint efforts will enable solution of various significant problems.