კერძო საპენსიო სისტემის პრეზენტაცია
26 თებერვალს საქართელოს ბიზნეს ასოციაციაში საპენსიო რეფორმის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელსაც ბიზნეს ასოციაციის წევრებთან ერთად, საქართველოს სადაზღვევო ასოციაციის დირექტორი, დევი ხიჩინაშვილი და სადაზღვევო კომპანიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. პრეზენტაცია ასოციაციის საფინანსო კომიტეტის თავმჯდომარემ, ვახტანგ ბუცხრიკიძემ წარმოადგინა.
რეფორმა ითვალისწინებს კერძო საპენსიო ფონდების განვითარებას, რაც გულისხმობს ინდივიდუალურ შენატანებზე დაფუძნებული საპენსიო სისტემის შექმნას. არსებული ხედვის მიხედვით, ერთის მხრივ სახელმწიფო საგადასახადო შეღავათების სახით წაახალისებს ინდივიდუალურ შენატანებს, მეორეს მხრივ კი შემცირდება სახელმწიფოს ვალდებულება ხანდაზმულობის პენსიაზე და შესაბამისად, გრძელვადიან პერიოდში სახელმწიფო ბიუჯეტის ტვირთი შემსუბუქდება.
ახალი საპენსიო სისტემის მახასიათებელთა შორის ხაზი გაესვა ინდივიდუალური შენატანების დაგროვებითობას და მემკვიდრეობით ხასიათს; პენსიის ოდენობა განისაზღვრება ინდივიდუალურად, დაგროვილი შენატანების პროპორციულად;
რეფორმა ითვალისწინებს მყარი სოციალური გარანტიების შექმნას, რეალური პენსიის ზრდას, გრძელვადიან პერიოდში ინვესტირების შესაძლებლობას და მომსახურების სპექტრის გაფართოებას. სისტემის რეფორმირება რამდენიმე ეტაპს მოიცავს, მათ შორის: საკანონმდებლო ცვლილებებს, საპენსიო ფონდების მარეგულირებელი ნორმატივების მომზადებას, ფინანსური მაჩვენებლების დაგეგმვას და საინფორმაციო-საგანმანათლებლო კამპანიას.

Presentation of Private Pension Scheme
On February 26 the BAG convened the presentation of pension reform attended by BAG members, director of Georgian Insurance Association Devi Khichinashvili and representatives of insurance companies. The presentation was made by the Association's Finance Committee Chairman, Vakhtang Butskhrikidze.
The reform foresees the development of private pension funds which implies creation of pension scheme based on individual contributions. According to the presentation, on the one hand the Government will encourage individual contributions in the form of tax exemptions and on the other hand state's duty on providing old age pension will reduce which in the long run will mitigate state budget burden.
Among the features of new pension system, accumulation and succession of individual contributions was emphasized; pension amount will be determined on individual basis, proportionate to the accumulated contributions.
The reform aims at creation of solid social guarantees, increased actual pension, investment possibility in the long run and expansion of the scope of service. System reformation covers several stages including: legislative amendments, drafting of pension fund regulatory standards, planning of financial indications and awareness campaign.