ბიზნესმენები საქართველოს პრემიერ მინისტრის მრჩევლებს შეხვდნენ
საერთაშორისო სავაჭრო ურთიერთობების და 2010 წლის მაკროეკონომიკური პარამეტრების განსახილველად, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის და საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლები 12 თებერვალს სასტუმრო "შერატონ მეტეხი პალასში" შეიკრიბნენ. შეხვედრაზე მოხსენებით წარსდგნენ საქართველოს პრემიერ მინისტრის მრჩევლები, თამარ კოვზირიძე და ვახტანგ ლეჟავა.
ქვეყანაში არსებულ ეკონომიკურ მდგომარეობაზე დამსწრეებს ინფორმაცია ვახტანგ ლეჟავამ მიაწოდა, მან აღნიშნა, რომ მთავრობის ხელთ არსებული სტატისტიკური მონაცემების შესაბამისად, მთელ რიგ სფეროებში დადებითი ტენდენციები იკვეთება. კერძოდ, უკვე წლის ბოლოსათვის მოსალოდნელია მშპ-ს 2% ზრდა; გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 5,3%-ით მომატებულია საგადასახადო შემოსავლები; გაუმჯობესებულია საგადამხდელო ბალანსი და გაზრდილია საბანკო სექტორში დეპოზიტების მოცულობა; მისი განცხადებით, მთავრობა კვლავაც აქტიურად მუშაობს ინვესტიციების მოსაზიდად და აგრძელებს შესაბამისი რეფორმების განხორციელებას ეკონომიკის დივერსიფიკაციისათვის.
საერთაშორისო სავაჭრო ურთიერთობების შესახებ ქალბატონმა თამარ კოვზირიძემ ისაუბრა; მისი თქმით, უკვე გაფორმებულია თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმებები თურქეთთან და დსთ-ს წევრ ქვეყნებთან, ხოლო აშშ-სთან და ევროკავშირთან საქართველო სარგებლობს სავაჭრო პრეფერენციების, "GSP" სისტემის ბენეფიციარის სტატუსით.
ამ ეტაპზე მიმდინარეობს მუშაობა თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმების გასაფორმებლად ევროკავშირთან, რაც დაკავშირებულია მთელი რიგი რეფორმების განხორციელებასთან სურსათის უვნებლობის, ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის და ანტიმონოპოლიური რეგულაციის სფეროებში; უკვე დაწყებულია სურსათის უვნებლობის სისტემის დანერგვა და იგეგმება ანტიმონოპოლიური სამსახურის საჯარო სამართლის იურიდიულ პირად ჩამოყალიბება.
ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტის ინიციატივით, საგარეო ვაჭრობასთან დაკავშირებულ საკითხებზე სასაუბროდ, უახლოეს მომავალში ასოციაციის ეგიდით კიდევ ერთი შეხვედრა მოეწყობა.
შეხვედრის დასასრულს, გიორგი ჭირაქაძემ დამსწრეებს აუწყა, რომ ასოციაციის საქმიანობის შესახებ შეიქმნა საინფორმაციო ბიულეტენი. ასევე, უახლოეს მომავალში იგეგმება დოკუმენტური ფილმის შექმნა ასოციაციის წევრი კომპანიების და ზოგადად ქვეყანაში არსებულ ბიზნეს გარემოს შესახებ, რაც დაეხმარება მთავრობას პოტენციური ინვესტორებისათვის კიდევ უფრო მეტი ინფორმაციის მიწოდებაში.

Businessmen Meeting Chief Advisors of the Prime Minister of Georgia to Discuss International Trade Relations and 2009 Macroeconomic Parameters
In order to discuss international trade relations and 2010 macroeconomic parameters the Business Association of Georgia and GoG, representatives met on February 12 at Sheraton Metekhi Palace Hotel. Advisors to the Prime Minister of Georgia Ms. Tamar Kovziridze and Mr. Vakhtang Lezhava made speeches at this meeting.
Vakhtang Lezhava provided the participants with the information about economic situation existing in the country and mentioned that according to statistical data available for the Government, there are positive trends observed in numerous areas. Namely, 2% GDP growth is expected already by the end of the year; Compared to the last year's similar period tax remittances have grown by 5,3%; payment balance has improved and amount of deposits in the banking sector has increased; According to him, the Government is continuing to work actively for attraction of investments and carries on with the implementation of the reforms for diversification of economy.
International trade relations was presented by Ms. Tamar Kovziridze; She stated that FTAs have already been signed with Turkey and CIS countries, whereas with USA and EU Georgia is enjoying trade preferences as a GSP beneficiary.
FTA with the EU is in the process of signature and is linked with implementation of numerous reforms in the areas of food safety, intellectual property and antimonopoly regulations; introduction of food safety system has already started and it is planned to restructure the antimonopoly service into the legal entity of public law.
At the initiative of the BAG President, another meeting to discuss foreign trade related issues will be held under the auspices of the Association.
At the end of the meeting Griogi Chirakadze informed the participants that newsletter about the Association's work has been developed. In addition, it is planned to make a documentary movie about the Association's member companies and business climate in the country in general to support the Government to provide potential investors with more information.