რამდენადაც ჩვენთვის ცნობილია, საქართველოს კონსტიტუციაში დაგეგმილი ცვლილებების პროცესში ჯერ კიდევ განიხილება შესაძლებლობა, რომ გაუქმდეს კონსტიტუციის 94-ე მუხლი, რომლის თანახმადაც ახალი გადასახადის შემოღება ან გადასახადის განაკვეთის გაზრდა დასაშვებია მხოლოდ რეფერენდუმის გზით... ვრცლად
7 ივნ '17
შეხვედრა „სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის საკუთრების შესახებ" კანონში ცვლილებების პროექტთან დაკავშირებით
6 ივნისს, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ოფისში, ასოციაციის აგრარული და სამართლებრივი ბაზის განვითარების კომიტეტების გაერთიანებული შეხვედრა გაიმართა... ვრცლად
მიმდინარე წლის 17 მაისს, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციასა და საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა... ვრცლად
16 მაის '17
ჩინეთთან გაფორმებული სავაჭრო შეთანხმების შედეგად, საქართველოსთვის მსოფლიოს უმსხვილესი ბაზარი გაიხსნება
​16 მაისს, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ოფისში, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილემ გიორგი ჩერქეზიშვილმა, საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ვიცე პრეზიდენტმა სამსონ ფხაკაძემ და ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლებმა საქართველოსა და ჩინეთს შორის გაფორმებული თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით ერთობლივი პრესკოფერენცია გამართეს... ვრცლად

Gas Expert at Energy Community Secretariat, Andrius Šimkus, visits Business Association of Goergia
On June 14 a meeting of Energy Committee of Business Association of Georgia was held. Member companies of the Association met with Andrius Šimkus - Gas Expert at Energy Community Secretariat, who is the author of Law of Georgia on Energy prepared by the Energy Community Secretariat... more
13 Jun '17
Joint Statement of the Leading Business Associations of Georgia on Article 94 of the Constitution
"As far as we are aware, possibility of abolishing Article 94 of the Constitution of Georgia, according to which the introduction of a new tax or increase of a tax rate is permissible only through a referendum, is still under discussion in the course of constitutional amendments... more
7 Jun '17
Meeting held on the draft Law on the amendments to the Law of Georgia on the Ownership of Agricultural Land
On June 6, a joint meeting of the Agrarian Committee and Legislative Framework Development Committee was held at the office of Business Association of Georgia... more
17 May '17
Memorandum of Understanding was signed between Business Association of Georgia and the National Statistics Office of Georgia
On May 17 Memorandum of Understanding was signed between Business Association of Georgia and the National Statistics Office of Georgia. The bilateral document was signed by the heads of agency and agreed on future cooperation... more
16 May '17
As a result of the trade agreement signed with China, the world's largest market will be opened for Georgia
On May 16, at the office of Business Association of Georgia, the Deputy Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Cherkezishvili, the Vice-President of the Business Association of Georgia, Samson Pkhakadze and representatives of member organizations of the Association held a joint press conference on free trade agreement signed between Georgia and China... more