საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის კონფერენციაზე საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ბიზნესთან აქტიური თანამშრომლობის მზაობა დააფიქსირა
1 მარ '24
დღეს, სასტუმრო “თბილისი პარაგრაფში”, გაიმართა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის მიერ ორგანიზებული კონფერენცია თემაზე: „საქართველოს ეკონომიკის მიმოხილვა: მაკროეკონომიკური და სექტორული პერსპექტივები“. კონფერენციას დაესწრნენ საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი კობახიძე, ეკონომიკური პროფილის მინისტრები, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელი, საქართველოს პარლამენტის და ქ. თბილისის საკრებულოს დეპუტატები და საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის წევრი კომპანიების წარმომადგენლები.
კონფერენციაზე, რომელშიც 400-ზე მეტმა ადამიანმა მიიღო მონაწილეობა, ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა წარადგინა BAG ინდექსის ფარგლებში 2019-2023 წლების კვლევის შედეგები, სადაც მან აუდიტორიას, კვლევის შედეგებიდან გამომდინარე  სხვა საინტერესო მიგნებებთან ერთად, გააცნო ის პოზიტიური და დადებითი განწყობები და მოლოდინები, რომლებიც ბიზნესში ბოლო წლებში ჩამოყალიბდა.
კონფერენციის ფარგლებში Galt&Taggart-ის მკვლევარებმა მაკროეკონომიკურ მდგომარეობაზე და პერსპექტივებზე და ეკონომიკის ექვს, სწრაფად მზარდ სექტორებზე გააკეთეს პრეზენტაცია. პრეზენტაციების შემდგომ, შედგა ორი პანელური დისკუსია მთავრობის წევრებისა და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლების მონაწილეობით. პანელურ დისკუსიებზე დეტალურად განიხილეს ქვეყნის მაკროეკონომიკური მდგომარეობა და პერსპექტივები; ასევე,ეკონომიკის ექვსი, სწრაფად მზარდი სექტორი. ეს სექტორებია:  ტრანსპორტი და ლოგისტიკა, ტურიზმი, საცხოვრებელი უძრავი ქონება, FMCG-ი, ინფორმაციული ტექნოლოგიები და განათლების სექტორები.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა დააფიქსირა მისი მზაობა აქტიურად ითანამშრომლოს ბიზნესთან. „ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი ღონისძიება, სადაც საუბარია იმაზე, როგორ უნდა ითანამშრომლონ ხელისუფლებამ და ბიზნესმა, როგორ უნდა განვითარდეს ბიზნესი, როგორ უნდა იყოს უზრუნველყოფილი ბიზნესის ინტერესების დაცვა იმისთვის, რომ ხელი შევუწყოთ ეკონომიკურ განვითარებას. მე კიდევ ერთხელ დავაფიქსირე დღეს ჩვენი ღიაობა, მზაობა იმასთან დაკავშირებით, რომ გვექნება ძალიან მჭიდრო თანამშრომლობა ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებთან ყველა საკითხზე. რა თქმა უნდა, გვაქვს ძალიან სერიოზული მიღწევები, წარმატებები, მაგრამ არის გამოწვევებიც. ყველაფერთან დაკავშირებით უნდა გვქონდეს მჭიდრო თანამშრომლობა, კოორდინაცია“,- განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
„საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის მიერ ორგანიზებულ კონფერენციას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, მთავრობის წევრები და ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები  დაესწრნენ, რომლებმაც ბიზნესმენებთან ერთად აქტიური მონაწილეობა მიიღეს პანელურ დისკუსიებში. მსგავსი ღონისძიებები არის უაღრესად ფასეული და ღირებული და ისინი ხელს უწყობენ ხელისუფლებასა და ბიზნეს სექტორს შორის კონსტრუქციული, პროფესიული და ეფექტიანი თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებას. დღეს ბიზნესმა პრემიერ-მინისტრისგან მიიღო თანამშრომლობის ღია და საჯარო შეთავაზება და ჩვენ, როგორც ყველაზე მსხვილი ბიზნეს გაერთიანება ქვეყანაში, მზად ვართ, პრემიერის შეთავაზებას ისეთი ეკონომიკური ინიციატივების წარდგენით ვუპასუხოთ, რომლებიც, ჩვენი აზრით, ეკონომიკური ზრდის მაღალი მაჩვენებლების შენარჩუნების წინაპირობა გახდება“ განაცხადა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა სოსო ფხაკაძემ.

At the conference hosted by the Business Association of Georgia, the Prime Minister of Georgia expressed his readiness for active collaboration with the business sector
1 Mar '24
On March 1, 2024, the Business Association of Georgia organized a conference at the Tbilisi Paragraph hotel, focusing on the theme: "Economic Outlook of Georgia: Macroeconomic and Sectoral Perspectives."
The event welcomed Prime Minister Irakli Kobakhidze, ministers responsible for economic affairs, the Acting President of the National Bank, members of the Georgian Parliament, Deputy Mayors of Tbilisi, and representatives from member companies of the Business Association of Georgia.
With over 400 attendees, the president of the association presented findings from the 2019-2023 research under the BAG index, highlighting positive trends and business expectations over recent years.
During the conference, Galt&Taggart researchers delivered a presentation on macroeconomic conditions and prospects, focusing on six rapidly growing sectors of the economy. Subsequent panel discussions involved government officials and business representatives, addressing the macroeconomic outlook and the growth potential of sectors including transport and logistics, tourism, real estate, FMCG, information technology, and education.
The Prime Minister emphasized his commitment to fostering close collaboration with the business community, stating, "This event underscores the importance of government-business cooperation, emphasizing the need to support business development and protect its interests to drive economic growth. We reaffirm our openness and readiness to closely collaborate with the business sector on all fronts, recognizing both our achievements and challenges."
"The attendance of the Prime Minister, government officials, and business leaders at this conference underscores its significance in fostering constructive and effective partnerships between government and business. Today's event marks an open invitation for cooperation from the Prime Minister, and as the largest business association in the country, we stand ready to reciprocate by proposing economic initiatives that will sustain our high economic growth," remarked Soso Pkhakadze, President of the Business Association of Georgia.