სინათლე ჩვენს ფანჯრებში - ანუ საჭიროა თუ არა მსხვილი ჰესები
ეკონომიკური ზრდა, ახალი საწარმოები, ახალი სამუშაო ადგილები - ეს ნამდვილად სასიამოვნოდ ჟღერს, თუმცა,  მეტ ეკონომიკურ დოვლათს, სამუშაო ადგილს და შემოსავალს მეტი ენერგია სჭირდება. ეკონომიკური ზრდის პარალელურად იზრდება ენერგიის მოხმარებაც. მხოლოდ 2016 წლის პირველი 8 თვის განმავლობაში ელექტროენერგიის მოხმარების ზრდამ წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 3.8 პროცენტი შეადგინა.
შესაძლოა, ეს არც ისე ბევრია, მაგრამ მთავარი ის არის, რომ გენერაციის ზრდის ტემპი მოხმარების ზრდის ტემპს ვერ ეწევა. ბოლო 10 წლის განმავლობაში საქართველოში  ელექტროენერგიის მოხმარება 33%-ით, გამომუშავება კი 30%-ით გაიზარდა. გენერაციის ახალი სიმძლავრეების დამატების გარეშე, სულ რამდენიმე წელიწადში საქართველო იმპორტზე დიდწილად დამოკიდებული ქვეყანა გახდება. ეს კი ეკონომიკურ რისკებს და ენერგეტიკულ უსაფრთხოებას უკავშირდება. კერძოდ:
• იმპორტში ვიხდით უცხოურ ვალუტას (ძირითადად აშშ დოლარს),  რაც ნიშნავს ვალუტის გადინებას. ამასთანავე, ყოველთვის არსებობს გაცვლითი კურსის ცვლილების რისკი.
• ასევე, მუდამ არსებობს იმის ალბათობა, რომ ჩვენს მეზობელ ქვეყანას უბრალოდ არ ექნება საექსპორტო ელექტროენერგია საკუთარი მოხმარების ზრდის გამო ან სხვა   მიზეზით და, შესაბამისად, შეუძლებელი იქნება ჩვენთან არსებული მოთხოვნის დაკმაყოფილება.
• დიდი მოცულობის ელექტროენერგიის იმპორტი ტექნიკურად ვერ მოხერხდება1, რადგან, ჩვენი სისტემის გამტარიანობა შეზღუდულია.
სწორედ ქვეყნის შიდა გენერაციის მოცულობის ზრდა აგვაცილებს თავიდან იმპორტის მატებას და პოზიტიურად იმოქმედებს ქვეყნის ენერგოდამოუკიდებლობაზე. სადავო კი ის არის, თუ  რა გზით უნდა გავზარდოთ ელექტროენერგიის გამომუშავება -  ელექტროენერგიის გენერაციისათვის გამოსადეგი რომელი რესურსის პოტენციალი უნდა ავითვისოთ?
ალტერნატიული ენერგია მსხვილი ჰესების ნაცვლად?
ჰესების მშენებლობის მოწინააღმდეგეები ხშირად იშველიებენ სხვადასხვა განვითარებული ქვეყნის მაგალითებს და მიუთითებენ ენერგიის ალტერნატიული, ე.წ. მწვანე წყაროების გამოყენებაზე. საქართველოში როგორც მზის, ასევე ქარის ენერგიის დიდი პოტენციალია, თუმცა ეს არასაკმარისია იმისათვის,  რომ ენერგიის ეს ორი განახლებადი წყარო ენერგოსისტემის საყრდენი გახდეს. ისინი ვერ ჩაანაცვლებენ ელექტრენერგიის საბაზისო წყაროებს, თუმცა შეიძლება გენერაციის დამატებით საშუალებად გამოვიყენოთ. მზის ენერგიის მიღება შესაძლებელია მხოლოდ დღის ნათელ პერიოდში. ღამით და, ასევე, ღრუბლიან ამინდში მზის ენერგიის გამომუშავება ვერ ხერხდება.  ანალოგიურად, არასტაბილური და ნაკლებად პროგნოზირებადი ხასიათისაა ქარის ენერგია. ამ მიზეზით ალტერნატიული ენერგია ვერ უზრუნველყოფს მიწოდების სტაბილურობას და ვერ პასუხობს მოთხოვნის ცვლილებებს. ამასთანავე, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ როგორც მზის, ასევე ქარის ელექტროსადგურები თითქმის ყველა ქვეყანაში სახელმწიფოს მიერ სუბსიდირდება ან/და მნიშვნელოვანი საგადასახადო შეღავათით სარგებლობს.  სრულად განსხვავებულია ჰიდროსადგურების რესურსი: სისტემის მოთხოვნის შესაბამისად მათი ჩართვა-გამორთვა გაცილებით იოლია. სწორედ მარეგულირებელი ჰესები ახერხებენ პიკური მოთხოვნის დაკმაყოფილებას და საჭიროების მიხედვით გამომუშავების დარეგულირებას.
მსხვილი ჰესების მშენებლობა დაკავშირებულია ეკოლოგიურ ცვლილებებთან. ამიტომ ეს საკითხი დიდ სიფრთხილეს და ღრმა ანალიზს მოითხოვს, რადგან სასწორის ერთ მხარეს ენერგოუსაფრთხოება, ხოლო მეორე მხარეს გარემოს დაცვისა და ბიოსფეროს შენარჩუნების საკითხი დევს. თუმცა, ამ ეტაპზე, მიუხედავად საზოგადოებაში არსებული წინააღმდეგობრივი შეხედულებებისა, ხუდონის, ნენსკრასა და ნამახვანის (დიდი ზომის) ჰესების მშენებლობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საქართველოს ენერგოსისტემის მდგრადობისა და მზარდი მოთხოვნის სტაბილურად დაკმაყოფილებისთვის.

Light through our windows
Economic growth, new enterprises, and new jobs - all these sound rather appealing. However, generating economic wealth, new jobs, and more revenues require more energy. Energy consumption increases along with economic growth. There was a 3.8 percent growth in electricity consumption in the first 8 months of 2016 as opposed to the same period last year.
This growth may not be significant, but what is important, is that the rate of growth of energy generation falls below the growth rate of energy consumption. Over the last decade, electricity consumption increased by 33%, while electricity generation increased by 30%. Without adding new generating capacity, in the near future Georgia will become largely dependent on the electricity imports. The latter is linked to economic risks and energy security. More specifically:
·        We pay foreign currency (mostly USD) for imported electricity, which increases outflow of currency. Meanwhile, there always is an exchange rate fluctuation risk.
·        Moreover, there is a possibility that our neighboring countries simply may not have enough electricity to export due to their domestic consumption growth or other objective reasons, thus creating supply shortage in our country.
·        It will be technically impossible to import the large volume of electricity due to the transmission capacity limits of the system[1].
Increase in domestic electricity generation will be a countermeasure for preventing the dramatic increase of import, and will positively affect energy independence of the country. The subject of discussion is the way of increasing electricity generation capacity – which available generating sources should we use?
Alternative energy instead of large Hydroelectric Power Plants?
Those opposing building of hydroelectric power plants (HPPs) often refer to different examples from various developed countries and point to the  alternative energy, the so-called green energy sources. Georgia has significant solar and wind energy resources, but this is not enough to turn these two renewable sources into a cornerstone of the country’s energy system. They are unable to replace basic electricity sources. However, they can be used as supplementary sources of electricity. Solar energy is only generated within the sunlight. Solar energy cannot be generated during the night or cloudy weather. Similarly, wind energy generation fluctuates and does not respond to the demand changes. Moreover, we should keep in mind that both, solar and wind energy generation are benefiting from government subsidies, tax cuts and/or other incentives in almost every country. The HPPs are more reliable: they can generate energy quickly to meet the changes in demand. Regulatory HPPs can dispatch power to the grid according to the changes in demand.
As building large-scale HPPs  have environmental impact this issue requires cautious and careful analysis as there is a tradeoff between energy security and protection of environment and biodiversity. However, at this point, despite controversial views on this issue within the society, building of Khudoni HPP, Nenskra HPP, and Namakhvani HPP is vital for the sustainability of Georgia’s energy system, as well as meeting the increasing demand in a stable manner.