ირაკლი კოვზანაძე - მნიშვნელოვანი რეფორმები ბიზნესსექტორთან კოორდინირებით უნდა განხორციელდეს
პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი კოვზანაძე „საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის“ ხელმძღვანელებს - გიორგი ჭირაქაძეს, სოსო ფხაკაძეს, ლაშა პაპაშვილს, ვახტანგ ბუცხრიკიძეს, ზურაბ ლალაზაშვილსა და ირაკლი ასლანიშვილს შეხვდა.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ საქართველოს პარლამენტიდან აცნობეს, შეხვედრაზე, რომელიც პარლამენტში გაიმართა, კომიტეტის თავმჯდომარემ ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებთან საპენსიო და კაპიტალის ბაზრის ჩამოყალიბებისთვის დაგეგმილი რეფორმები, საფინანსო სექტორში განხორციელებული ცვლილებები, ეროვნული ბანკისა და კომერციული ბანკების შესახებ კანონებში, ასევე, სხვა მიმდინარე აქტუალური თემები განიხილა.
„დღევანდელი შეხვედრა საკმაოდ საინტერესო და დატვირთული იყო. ჩვენ ვისაუბრეთ საპენსიო რეფორმაზე, რომელიც უმნიშვნელოვანესი რეფორმაა, წლების განმავლობაში მზადდებოდა და მისი განხილვა დღეს პარლამენტში მიმდინარეობს; აგრეთვე გამოწვევებზე, რომლის წინაშეც კერძო სექტორია. ბიზნესასოციაციის წარმომადგენლებმა ყურადღება გაამახვილეს ეროვნული ბანკის შემუშავებულ ახალ საკრედიტო რეგულაციებზე, რომლებიც, მათი აზრით, გარკვეულ რისკებს შეიცავს. გავცვალეთ საკუთარი მოსაზრებები და მე მათ შევპირდი, რომ პარლამენტში, საკომიტეტო განხილვების დროს ბიზნესის ჩართულობა აღნიშნული და მსგავსი საკანონმდებლო ინიციატივების შემუშავებისას გარანტირებული იქნება“, - განაცხადა ირაკლი კოვზანაძემ.
კომიტეტის თავმჯდომარის თქმით, ბიზნესასოციაციის წარმომადგენლებთან საქმიანი შეხვედრები მომავალში გაგრძელდება.
„შევთანხმდით, რომ ასეთი ტიპის შეხვედრები სისტემურ ხასიათს მიიღებს, როგორც ჩვენს კომიტეტში, ასევე მათთან, რათა უწყვეტ რეჟიმში ვგრძნობდეთ ქვეყნის ეკონომიკის მაჯისცემას“, - აღნიშნა ირაკლი კოვზანაძემ.

Irakli Kovzanadze: the significant reforms shall be undertaken in coordination with business sector
The Chair of the Budget and Finance Committee, Irakli Kovzanadze met with the Heads of the Business Association, Giorgi Chirakadze, Soso Pkhakadze, Lasha Papashvili, Vakhtang Butskhrikidze, Zurab Lalazashvili and Irakli Aslanishvili.
He discussed the reforming in pension and capital market sphere, the changes to the finance sector, to the laws on the National Bank and the Commercial Banks and other relevant issues.
“The meeting was quite interesting. We discussed the pension reform which is paramount and took years of development and is currently under consideration. We also spoke about the challenges the private sector encounters. The business association members emphasized the new credit regulations by the National Bank providing certain risks. We exchanged opinions and we pledged that the Parliament will ensure business involvement in Committee considerations and in elaboration of similar Bills”, - he noted.
“We agreed to hold such meetings on system-basis as in the Committee so in their sector to ensure uninterrupted connection with the economic pulse of the country”, - he added.