საქართველოს ბიზნეს ასოციაციში სოფლის მეურნეობის განვითარების და ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის კომიტეტები
7 ოქტ '10
7 ოქტომბერს, სასტუმრო "შერატონ მეტეხი პალასში" საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ორი ახალი კომიტეტის - სოფლის მეურნეობის განვითარების და ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის კომიტეტების პრეზენტაცია შედგა.
პრეზენტაციას, ასოციაციის პრეზიდენტი, გიორგი ჭირაქაძე, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი, ბაკურ კვეზერელი და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის გენერალური დირექტორი ირაკლი ღვალაძე დაესწრენ
ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ, დამსწრე საზოგადოებას კომიტეტების ხელმძღვანელები, გიორგი მარგველაშვილი და ირაკლი კაკაბაძე წარუდგინა. მისი განცხადებით, ასოციაციაში უკვე არსებობს საკომიტეტო მუშაობის წარმატებული გამოცდილება და იმედი გამოთქვა, რომ ახალი კომიტეტების საქმიანობა არანაკლებ პროდუქტიული იქნება.
სოფლის მეურნეობის განვითარების კომიტეტი, „თბილღვინოს" გენერალური დირექტორის, გიორგი მარგველაშვილის ხელმძღვანელობით, იმუშავებს საქართველოში აგრარული სექტორის განვითარების ხელშეწყობის, ამ სფეროში რეფორმების მხარდაჭერისა და სტიმულირების, მარეგულირებელი საკანონმდებლო ბაზის სრულყოფის და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით კონკრეტული პროექტების განხორციელების მიმართულებებით. კომიტეტის საქმიანობა ითვალისწინებს აქტიურ ჩართულობას, ევროკავშირის წარმომადგენლობასთან და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან მჭიდრო თანამშრომლობის ფარგლებში, სურსათის უვნებლობის სისტემის დანერგვაში.
ინტელექტუალური საკუთრების დაცვის კომიტეტი, რომელსაც ირაკლი კაკაბაძე (შ.პ.ს. „ალტა"-ს გენერალური დირექტორი) ხელმძღვანელობს, შექმნილია ბიზნეს ასოციაციასა და საქპატენტს შორის გაფორმებული მემორანდუმის შესაბამისად, კომიტეტის ძირითადი სამუშაო მიმართულება იქნება ინტელექტუალური საკუთრების რეგისტრაციასთან და დაცვასთან დაკავშირებული ურთიერთობები. საქპატენტთან მჭიდრო თანამშრომლობის ფარგლებში ასოციაციის წევრებს ექნებათ წვდომა საქპატენტში დაცულ ინფორმაციასთან, მიიღებენ კონსულტაციებს სასაქონლო და საპატენტო ნიშნების განაცხადის შედგენასთან დაკავშირებით, შესაძლებლობა ექნებათ დაესწროთ თემატურ ტრენინგებს და ა.შ.
კომიტეტი აქტიურად განახორციელებს ინტელექტუალურ საკუთრებასთან დაკავშირებული უფლებების და შესაბამისი ინსტრუმენტების პოპულარიზაციას, რაც ხელს შეუწყობს შესაბამის სფეროში მოღვაწე ბიზნესების განვითარებას.
სოფლის მეურნეობის მინისტრის, ბაკურ კვეზერელის განმარტებით, სამინისტრო ბიზნესთან მჭიდრო თანამშრომლობას გეგმავს; "მსოფლიოში სოფლის მეურნეობის სექტორი საკმაოდ დინამიურად ვითარდება და ეს კარგად გამოჩნდა გლობალური ეკონომიკური კრიზისის პერიოდშიც. ჩვენ მოხარულნი ვართ, რომ ბიზნესი სახელმწიფოსთან თანამშრომლობის გაქტიურებას გეგმავს. მხოლოდ საერთაშორისო ინვესტორებზე მუშაობა, ჩვენი ძირითადი პრიორიტეტი არ არის. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, ასევე, მჭიდრო თანამშრომლობა გვქონდეს ადგილობრივ ბიზნესთან,"- განაცხადა ბაკურ კვეზერელმა.
"საქპატენტის" ხელმძღვანელის ირაკლი ღვალაძის განცხადებით, ქართული ბიზნესი ბოლო პერიოდში ინტელექტუალური საკითხების დაცვით ინტენსიურად დაინტერესდა.
"მოხარულნი ვართ, როცა "საქპატენტთან" ბიზნესი აქტიურ თანამშრომლობას იწყებს. ქართული კომპანიები ამ მიმართულებით აქტიურდებიან და ბოლო პერიოდში ქართული ბრენდების რეგისტრაციაც იზრდება, სამომავლოდ მრავალი ახალი პროექტის დაწყებას ვგეგმავთ, მათ შორის პატენტების კომერციალიზაციას",- განაცხადა "საქპატენტის" ხემძღვანელმა ირაკლი ღვალაძემ.

The Committees for Agriculture Development and for the Protection of Intellectual Property setting up with the Business Association of Georgia
7 Oct '10
The presentation of two new committees of the Business Association of Georgia -for Agriculture Development and for the protection of Intellectual Property - was held at Sheraton Metekhi Palace Hotel on October 7.
The BAG's president Mr. George Chirakadze, Minister of Agriculture of Georgia, Mr. Bakur Kvezereli and Director General of the National Intellectual Property Centre of Georgia, Mr. Irakli Ghvaladze attended the presentation.
The President of the Business Association Mr. George Chirakadze introduced the heads of the Committees Mr. George Margvelashvili and Mr. Irakli Kakabadze to the audience. As stated by Mr. Chirakadze, the Association has already obtained successful experience of committee working and expressed his hope that the activity of the new committee will be as productive as others.
The Committee for Agriculture Development will work with the leadership of the Director General of Tbilvino, Mr. George Margvelashvili with the aim to promote the development of agricultural sector in Georgia, to support and encourage the reforms in this area, to improve the regulatory legislative framework and to cooperate with international organizations on the implementation of specific projects. The Committee's work provides for active involvement, with close cooperation with the Delegation of the European Union and Ministry of Agriculture, in the implementation of food safety.
The Committee for the Protection of Intellectual Property, led by Irakli Kakabadze (Director General of Ltd Alta), has been set up in accordance with the Memorandum signed between the BAG and Sakpatent. The Committee's main working area will be the relations regulating the registration and protection of intellectual property. Within the framework of close cooperation with Sakpatent, the Association's members will have access to the information kept at Sakpatent, receive consultations on how to draft the application for trade and patent marks, will be allowed to attend thematic trainings etc.
The Committee will actively provide awareness on intellectual property related rights and respective instruments which will encourage he development of businesses engaged in the relevant sector.
As explained by the Minister of Agriculture, Mr. Bakur Kvezereli, the Ministry is planning to closely cooperate with business: "Agricultural sector has been quite dynamically developing worldwide and even during global economic crisis it was evident. We are delighted that business is going to actively cooperate with the government. Our main priority is not to just working on foreign investors. It is equally important for us to closely cooperate with local business as well" - stated Mr. Bakur Kvezereli.
According to Sakpatent's Head, Mr. Irakli Ghvaladze, recently Georgian business has intensified its interest on intellectual property issues.
"We welcome business' active cooperation with Sakpatent. Georgian companies are becoming active in this field and so has the registration of Georgian brands. We're planning to launch many new projects in the future, including commercialization of patents", - said Sakpatent's leader, Mr. Irakli Ghvaladze.