საქსტატსა და დარგობრივ ასოციაციებს შორის მემორანდუმი გაფორმდა
4 აგვისტოს საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ოფისში საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა (საქსტატი) დარგობრივ ასოციაციებთან ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა.
მემორანდუმი სულ ხუთ დარგობრივ ასოციაციასთან გაფორმდა, ესენია : „საქართველოს მენაშენეთა ასოციაცია", " საქართველოს ბანკების ასოციაცია",  „ხორბლისა და პურპროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაცია", „ფარმაცევტული კომპანიების წარმომადგენელთა ასოციაცია" და „ინფორმაციული ტექნოლოგიების ბიზნეს საბჭო".
მემორანდუმით განისაზღვრა მხარეთა შორის თანამშრომლობის პრინციპები საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის 2010 წლის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, საქსტატისა და ბიზნეს წრეებს შორის ურთიერთსასარგებლო ინფორმაციის გაცვლის საფუძველზე.
აღნიშნულ ფორმატში თანამშრომლობა ხელს შეუწყობს კერძო კომპანიების ხარისხიანი და ობიექტური სტატისტიკური ინფორმაციით უზრუნველყოფას; მეორე მხრივ კი, საქსტატი კომპანიებისაგან მიიღებს ხარისხიან, დროულ და სრულყოფილ ინფორმაციას, რაც ზოგადად ხელს შეუწყობს სტატისტიკური ინფორმაციის ხარისხისა და საიმედოობის ზრდას.
როგორც სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ხელმძღვანელმა, ზაზა ჭელიძემ განაცხადა - "ჩვენი მიზანია, რომ ბიზნეს ასოციაციებიდან დეტალური ინფორმაცია მივიღოთ და გამოუპასუხებლობა მაქსიმალურად შემცირდეს. არსებული კანონმდებლობა კომპანიებს არ ავალდებულებს, რომ სტატისტიკური ინფორმაციები გასცენ, ეს მათ კეთილ ნებაზეა დამოკიდებული და თუ ისინი თანახმა არიან, რომ ასეთი ინფორმაციები გასცენ ეს ჩვენი სტატისტიკური ინფორმაციის ანალიზისთვის მნიშვნელოვანი ფაქტორი გახდება. ამ თანამშრომლობის სანაცვლოდ ჩვენ ამ კომპანიებს ვთავაზობთ ყოველთვიურ დარგობრივ სტატისტიკურ ინფორმაციებს, რაც მათი მუშაობისათვის მნიშვნელოვანია".
მემორანდუმის მნიშვნელობის შეფასებისას, საქსტატისა და საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის ხელმძღვანელმა, ვანო ბალიაშვილმა აღნიშნა - "მნიშვნელოვანია რომ ბიზნესმა მჭიდროთ ითანამშრომლოს საქსტატთან. ჩვენ ამის მაგალითი ბიზნეს უკვე მივეცით და სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურთან აქტიურად ვთანამშრომლობთ, რაც გამოპასუხების დონეს ზრდის".

GeoStat and Sectoral Associations signing the Memorandum
The National Statistics Service of Georgia (GeoStat) has signed the Memorandum of Cooperation with sectoral associations in the Business Association's office on August 4.
The Memorandum has been signed with five sectoral associations: "Association of Property Developers of Georgia", "Association of Banks of Georgia", "Association of Wheat and Bread Producers" and "IT Business Council".
The Memorandum lays down the principles of cooperation between the parties within the framework of GeoStat's 2010 government program based on the exchange of mutual information between GeoStat and businesses.
Cooperation in this format will facilitate supply of private companies with quality and objective statistical information; on the other hand, GeoStat will receive quality, timely and comprehensive information from the companies, which in general supports improvement of quality and credibility of statistical information.
As stated by the Head of National Statistics Service, Zaza Chelidze - "Our goal is to receive detailed information from business associations and to minimize feedback failure. The existing legislation does not oblige the companies to issue statistical information, but it depends on their good will and if they agree to issue such information, it becomes an important factor in analyzing our statistical information. In exchange for this cooperation we offer monthly sectoral statistical information to these companies and it is important for their work".
When assessing the importance of the Memorandum, the Head of the Joint Working Group of GeoStat and BAG, Vano Baliashvili noted "Importantly, the business should closely cooperate with GeoStat. We've already given this example to business and are actively cooperating with National Statistics Service, thus increasing the feedback level".