საქართველოს პარლამენტი და ბიზნეს ასოციაცია ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის შექმნაზე შეთანხმდნენ
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ საქართველოს პარლამენტის საფინანსო საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე, ზურაბ მელიქიშვილი და პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე, გიორგი მელაძე.
ბიზნესმენებსა და საკანონმდებლო ორგანოს წევრთა შორის დიალოგი საქართველოს შიდა და საგარეო პოლიტიკურ ვითარებაზე გაიმართა.
როგორც პარლამენტის თავმჯდომარემ განაცხადა, ქვეყანაში შიდაპოლიტიკური სტაბილურობა მნიშვნელოვნად აუმჯობესებს საინვესტიციო გარემოს და მეტ სტიმულს ქმნის ბიზნესის საკეთებლად. საქართველოს ხელისუფლებამ წარმატებით გაართვა თავი ისეთ მნიშვნელოვან ამოცანას, როგორიც იყო ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა არჩევნების გამჭვირვალედ და დემოკრატიულად ჩატარება, რაც მომავალში კიდევ უფრო გაამყარებს საერთაშორისო ნდობას და მხარდაჭერას. დავით ბაქრაძის განცხადებით, მნიშვნელოვანია, რომ პოლიტიკურმა ძალებმა პროცესები დიალოგის ფარგლებში წარმართონ და არსებული უთანხმოებები მხოლოდ კონსენსუსის, თანამშრომლობის გზით გადაჭრან.
პარლამენტის თავმჯდომარემ ასევე ისაუბრა საქართველოს გარშემო შექმნილ საგარეო პოლიტიკურ ვითარებაზე და ხაზი გაუსვა აშშ სახელმწიფო მდივნის, ჰილარი კლინტონის ვიზიტის მნიშვნელობას საქართველოში.
როგორც ბაქრაძემ აღნიშნა, სახელმწიფო მდივნის მიერ თბილისში გაკეთებული მკვეთრი განცხადებები ოკუპაციასთან დაკავშირებით, კიდევ ერთხელ ადასტურებს დასავლეთის უცვლელ  მხარდაჭერას საქართველოს სახელმწიფოს მიმართ, რაც მნიშვნელოვანი ფაქტორია საქართველოს უსაფრთხოებისათვის.
საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის პრეზიდენტმა, გიორგი ჭირაქაძემ ხაზი გაუსვა პოლიტიკური სტაბილურობას მნიშვნელობას ბიზნესისათვის და აღნიშნა, რომ ასოციაცის აქვს წარმატებული მუშაობის გამოცდილება ცალკეულ სამინისტროებთან და მთლიანად საქართველოს მთავრობასთან. აღნიშნული კი ხელს უწყობს ბიზნესსა და მთავრობას შორის ნდობის გაღრმავებას, პრობლემების ერთობლივად და ეფექტურად გადაჭრას.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ახალი საგადასახადო კოდექსის პროექტს, რომლის მეორე მოსმენით განხილვა პარლამენტში ამა წლის 16 ივლისს იგეგმება. პარლამენტის თავმჯდომარის განცხადებით, იგი მიესალმება ბიზნესმენთა მაქსიმალურ ჩართულობას კანონპროექტის საკომიტეტო მოსმენების პროცესში.
ასოციაციის ვიცე პრეზიდენტის, გიორგი ისაკაძის ინიციატივით, შეხვედრის დასარულს პარლამენტის თავმჯდომარე და ბიზნესმენები შეთანხმდნენ ორმხრივი სამუშაო ჯგუფის შექმნაზე. ჯგუფის საშუალებას მისცემს საკანონმდებლო ორგანოს და ბიზნესის წარმომადგენლებს დაამყარონ პირდაპირი კომუნიკაცია და უზრუნველყოფს ბიზნესმენთა უფრო აქტიურ ჩართულობას საკანონმდებლო პროცესში.

The Parliament of Georgia and Business Association agree on the set up of Joint Working Group
The meeting was also attended by the Chairman of the Finance and Budgetary Committee of the Parliament, Mr. Zurab Melikishvili and Chairman of the Committee for Sectoral Economy, Mr. Giorgi Meladze.
The dialogue between the businessmen and legislative authority concerned Georgia's internal and foreign political situation.
As stated by the Chairman of the Parliament, political stability inside the country significantly improves the investment climate and increasingly encourages business doing. The government of Georgia successfully coped with the important task as was transparent and democratic conduction of local elections which in the future will further strengthen international trust and support in the future. According to David Bakradze, it is fundamental that the political powers run the processes in the format of the dialogue and solve the existing disagreements only through consensus and cooperation.
Furthermore, the Chairman of the Parliament spoke about foreign political situation around Georgia and emphasized the significance of the visit of US Secretary of State, Hilary Clinton in Georgia.
As voiced by Mr. Bakradze, strong statements made by the Secretary of State in Tbilisi regarding the occupation is another confirmation of the West's continuous support to the state of Georgia which is an important factor for Georgia's security.
President of the Business Association George Chirakadze stressed the significance of political stability for business and added that the Association has the experience of successful work with individual ministries and Government of Georgia in general. This will facilitate enhancement of trust between the business and government, joint and effective solution of the problems.
At the meeting new draft tax code was also discussed. Second hearing of the draft code at the Parliament is planned for July 16. As announced by the Chairman of the Parliament, he welcomes businessmen's active involvement in the course of committee hearings of the draft code.
At the initiative of the Association's Vice President, George Isakadze, at the end of the meeting the Chairman of the Parliament and businessmen agreed on the set up of bilateral working group. The Group will allow the representatives of legislature and business to establish direct communication and ensure more active involvement of the businessmen in the legislative process.