საქართველოს ბიზნეს ასოციაციაში საქართველო-თურქეთის სავაჭრო ურთიერთობები განიხილეს
საქართელოს ბიზნეს ასოციაციაში საქართჳელო-თურქეთის სავაჭრო ურთიერთობებთან დაკავშირებით შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრას ბიზნეს ასოციაციის წევრებთან ერთად, საქართველოს პრემიერ მინისტრის მრჩეველი საგარეო ეკონომიკურ ურთიერთობებში, თამარ კოვზირიძე ესწრებოდა.
ღინისძიების ძირითადი მიზანი ორ ქვეყანას შორის ვაჭრობის სფეროში არსებული მდგომარეობის, პრობლემების და პერსპექტივების განხილვა იყო.
ქალბატონმა კოვზირიძემ ვრცლად ისაუბრა თურქეთის ბაზრის მნიშვნელობაზე საქართველოსათვის და აღნიშნა, რომ უკვე გაფორმებული თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების ფარგლებში, კიდევ უფრო მეტის მიღწევა შეიძლება. კერძოდ, დღეისათვის უკვე მოქმედებს მთელი რიგი შეღავათებისა, თუმცა ზოგიერთ პროდუქტზე (მაგალითად სოფლის მეურნეობის პროდუქცია) საბაჟო ტარიფები კვლავაც მაღალი რჩება და ამ საკითხების მოსაგვარებლად საქართველოს მთავრობა მუშაობას მომავალშიც გააგრძელებს.
საუბარი შეეხო ასევე საქართველოსა და ევროკავშირს შორის თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების გაფორმების პერსპექტივებს და ამ კუთხით საქართველოს მთავრობის ძალისხმევას; აღინიშნა, რომ მზადების პროცესშია შესაბამისი საკანონმდებლო ბაზა ხარისხის კონტროლის სისტემის დასანერგად, დაწყებულია სურსათის მწარმოებელი საწარმოების რეგისტრაცია და უკვე 2011 წლიდან ეტაპობრივად დაიწყება ხარისხის კონტროლი, რაც ხელს შეუწყობს ბაზარზე ჯანსაღ კონკურენციას.

Georgia-Turkey Trade Relations Discussed at the BAG
Together with the BAG members the meeting was attended by the Advisor to Prime Minister for Foreign Economic Relations, Tamar Kovziridze.
The event aimed at reviewing the situation, problems and prospects existing in the area of trade between two countries.
Ms. Kovziridze covered in detail the importance of Turkish market for Georgia and added that within the framework of already signed FTA much more could be achieved. Namely, today numerous exemptions are already enforced but on some goods (e.g. agricultural goods) customs tariffs still remain high and GoG will continue its work on solution of these issues.
The discussion concerned also the prospects of conclusion of FTA between Georgia and EU and efforts made by GoG to this end. It was emphasized that drafting of relevant legislative framework is underway for the introduction of quality control system, registration of food producing companies has started and from 2011 quality control will be gradually launched which will facilitate healthy competition on the market.